"Každý rok se přibírá nějaká památka, zajímavost. Pořád je v Pardubicích co ukazovat. Akce je specifická tím, že se zpřístupňují místa běžně nepřístupná," řekla Fiedlerová.

V krajské knihovně se lidé dozvědí víc o historickém objektu, v kterém sídlí, zároveň se podívají do místností, kam běžně veřejnost nechodí. V pivovaru zájemce čeká prohlídka ležáckých sklepů. V nádražní hale se lidé projdou s historikem, který jim více poví o stavbě od architekta Karla Řepy.

"Lidé výjimečně budou moci nahlédnout i do řídicího střediska. Součástí programu budou také prohlídky Legiovlaku, unikátního projektu Československé obce legionářské na 1B prodlouženém nástupišti," dodal Fiedlerová.

Tradičně se připojují do akce muzea a galerie. Na Příhrádku se budou konat například komentované prohlídky historických objektů, návštěvníci si tam také mohou vyzkoušet písařské řemeslo nebo z kartonu vyrobit renesanční a barokní fasády.

"Po loňské velmi úspěšné premiéře bude návštěvníkům i letos umožněn vstup do Larischovy vily, do katakomb kostela Zvěstování Panny Marie či na zvonici u kostela svatého Bartoloměje. Zpřístupněn bude zámek, radnice, galerie, některé kostely nebo židovský hřbitov," uvedla Fiedlerová.

Během dne si zájemci také mohou bezplatně zapůjčit kola. U nádraží a v centru města bude mít své stánky sdružení Rekola. Případně se lidé mohou svést historickými autobusy.

"Při loňském svátku památek prošlo otevřenými objekty v Pardubicích 9500 návštěvníků, v roce předchozím přes 5600. Podle průzkumu, který jsme si před třemi lety nechali zpracovat, tvoří zhruba 30 procent mimopardubičtí návštěvníci. Nejčastěji přijíždějí z Prahy, Chrudimi a Hradce Králové," dodala Fiedlerová.

jlc ktp