Barokní festival je jeden ze stěžejních bodů projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015, řekla ČTK mluvčí společnosti Plzeň 2015 Mirka Reifová. Hudební a divadelní zážitek v cenné Windischgrätzově jízdárně připravil soubor Musica Florea. O inscenaci opery se od počátku 20. století snažilo neúspěšně několik hudebníků, k publiku se dostane až nyní.

"Snažíme se o co nejkvalitnější stylové hudební provedení spolu s citlivou adaptací díla do prostorově omezenějšího, ale krásného prostředí mobilní scény Florea Theatrum. Zdůrazňujeme nadčasové kvality a zároveň respektujeme zásadní stylotvorné principy v rámci harmonie dramatické akce, výtvarna, tance a hudby," řekl dirigent, sbormistr a violoncellista Marek Štryncl, který se dlouhodobě zabývá historicky poučenou interpretací hudby. Pro inscenování opery vznikl kolem souboru tým odborníků, kteří se zaměřují na historicky co nejvěrnější interpretaci děl.

Diváci uslyší devět sólistů. Jelikož je Fuxova opera koncipována jen pro dvě sopránové ženské role a další zpívali v roce 1723 muži, mezi nimiž byli slavní kastráti, bylo nutné obsadit tři role dalšími zpěvačkami. V opeře hojně vystupují také sbory - původně v nich účinkovalo 100 zpěváků, nyní jich bude kolem 30. Součástí opery je také řada tanečních výstupů, které měly v baroku zejména alegorický význam.

Před téměř třemi stoletími byla opera složená pro venkovní přednes uvedena v Jelením příkopě pod Pražským hradem a sledovalo ji 4000 diváků.