"Barokní harmonie, barokní symbióza ducha a hmoty je to, co naší době schází. Devět týdnů baroka pozve lidi k dotyku s něčím, co si možná ani neuvědomujeme, jak nám schází," řekl dnes na tiskové konferenci ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Záměrem pořadatelů není jen pozvat lidi k návštěvě více či méně známých architektonických památek, ale představit dobu někdy v Čechách tradovanou jako dobu temna jako období velkého uměleckého a duchovního potenciálu. "Nejde jen o krásu památek, o jejich estetiku, ale je to i kvalita duchovní, to je teď mnohem důležitější. Svědectví těch památek je svědectví jednotné křesťanské Evropy, o kterou možná teď jde více než dříve," řekla jedna z organizátorek festivalu Irena Bukačová.

Herman doplnil, že západní Čechy jsou symbolickým místem znovusjednocování Evropy, z místa rozdělení se stávají místem setkávání. Na festivalu se vedle státních, krajských, městských či církevních institucí podílejí četné spolky, sdružení i jednotlivci. Náměstkyně ministra Anna Matoušková uvedla, že festival dává šanci nejen památkám kvetoucím, ale i těm, které čekají na svou obnovu, na své uchopení v současností. "To, že se kultura dostává na místa, kde se nikdy nic velkého, oficiálního neorganizovalo, má pro místní velký význam," řekla.

Pořadatelé festivalu myslí na všechny smysly návštěvníků, proto bude možné poznat i zábavu v baroku, ochutnat jídla, která se tehdy připravovala či vnímat vůně, které provázely lidi v baroku. Vedle tradičních vůní vycházejících z kadidla a vykuřovadel sakrálních prostor, jež se v baroku velmi hojně používaly, parfumérka Petra Hlavatá připravila parfémy odkazující k vůním baroka, jež jsou třeba poctou slavnému baroknímu staviteli Janu Blažeji Santinimu.

Návštěvníci se mohou od 29. června do 30. srpna těšit na barokní noci s ohňostroji, současné i dobové poutě, koncerty v kostelech, komunitní akce v krajině, oživené prohlídky v barokních zámcích či komentované prohlídky měst.