Cílem soutěže je upozornit veřejnost na špičkové výkony institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví a obecně na přínos muzeí a galerií ke zpřístupňování a využívání kulturního dědictví i k jeho ochraně. Nejvyšším oceněním v každé ze tří kategorií je Cena Gloria musaealis složená z trofeje, diplomu a částky 70.000 korun.
V kategorii Muzejní výstava roku 2014 bylo přihlášeno 43 projektů. Do nominací se dostaly Kulturní středisko města Bechyně - Městské muzeum (Stálá expozice Městského muzea Bechyně), Vlastivědné muzeum Jesenicka (Spirála času Země), Galerie Středočeského kraje (Stavy mysli - Za obrazem), Národní galerie v Praze (Otevři zahradu rajskou. Benediktini v srdci Evropy 800-1300) a Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Stálá expozice Slovácko).
Pětatřicet projektů obeslalo kategorii Muzejní publikace roku 2014. Porota nominovala Technické muzeum v Brně (Hodinky Prim 1954-1994), Oblastní muzeum v Chomutově (Všemu světu na útěchu. Sochařství a malířství na Chomutovsku a Kadaňsku 1350-1590) a Národní ústav lidové kultury (Knihy krejčovských střihů v českých zemích v 16. až 18. století).
Na Muzejní počin roku se do nominací z devíti projektů dostaly Technické muzeum v Brně spolu s Muzeem města Brna, Moravským zemským muzeem, Moravskou galerií v Brně, státním zámkem Konopiště, Národním muzeem, Národním technickým muzeem, Poštovním muzeem a Vojenským historickým ústavem Praha (Velká válka 1914-1918), Muzeum Hlučínska (Kdo jsou lidé na Hlučínsku), Oblastní galerie Liberec (Lázně - nové sídlo Oblastní galerie Liberec), Regionální muzeum v Litomyšli (Revitalizace historické budovy Regionálního muzea v Litomyšli) a Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy (Rekonstrukce a nové využití zámku v Roztokách u Prahy).
Jeden z nominovaných projektů, který významně přispěl k mezinárodní spolupráci, rozvoji edukační činnosti či zpřístupnění kulturního dědictví handicapovaným občanům, získá Cenu Českého výboru Mezinárodní rady muzeí ICOM. Další projekt obdrží Cenu čestného výboru soutěže.