"Některé sošky Marie Uchytilové, celkem jich je osm desítek, jsou klimatickými podmínkami poškozeny. Jsou například prasklé. Letos na podzim zahájíme jejich přepravu na Opavsko. Příští rok je v červnu vystavíme v Památníku 2. světové války. Odhalení spojíme s připomínkou výročí vypálení Lidic," uvedla ředitelka.

Náklady na přesun a nutnou opravu soch odhaduje na statisíce až milion korun. Bude podle ní záležet na rozsahu poškození. Peníze by mělo uvolnit ministerstvo kultury. Právě to na přání Muzea Mariánská Týnice hledalo pro model, podle kterého byly odlity sochy umístěné v Lidicích, nové prostory. "Prostor v tamním kostele už nebyl vhodný. Budova byla nedávno opravena a často se tam konají svatby. Svatebčané kolem soch musejí procházet," uvedla Horáková.

Pro model našla důstojné místo v betonovém památníku v Hrabyni. Bude umístěn v prostorách kde je nyní expozice věnovaná bombardování Ostravy. Hned vedle je část věnovaná koncentračnímu táboru Mauthausen a tamním schodům smrti.

Památník dětským obětem války začala koncem 60. let, ze své vlastní vůle bez objednávky, vytvářet sochařka Marie Uchytilová-Kučová. Společně se svým manželem Jiřím Hamplem modelovala postupně až do své smrti symbolickou sochu každého z 82 lidických dětí zabitých v likvidačním táboře v polském Chelmnu. Záměrně nevytvářela věrné podobizny, aby srdce přeživších matek nebyla dále drásána a aby její dílo bylo chápáno jako pomník všem dětským obětem válečných hrůz.

Dlouho se ale vinou nezájmu představitelů státu a nedostatku peněz nedařilo projekt realizovat. Hampl sbíral malé dary od soukromých dárců a postupně odléval do bronzu jednotlivé sochy. V polovině 90. let získal velký obnos z dánského Albertslundu. Prvních 30 soch bylo v Lidicích instalováno v roce 1995, poslední byly odhaleny 10. června 2000, třicet let po zahájení práce a jedenáct let po smrti autorky. Sousoší je orientováno tak, že se děti dívají k hrobu svých otců, dědů i kamarádů. Sádrový model sousoší lidických dětí věnoval Hampl Muzeu a galerii severního Plzeňska.