Výstava má název Bhútán - země blízko nebe a prostřednictvím historických pokladů přibližuje tento malý stát v jižní Asii, který je v České republice znám hlavně díky horolezcům a cestovatelům. Rozlohou je menší než Česko, počet jeho obyvatel nedosahuje ani poloviny počtu obyvatel Prahy.

V expozici vyniká například bavlněný ženský šál s hedvábnou výšivkou osmi buddhistických šťastných symbolů nebo pokrývka trůnu z konce 19. století. Výstavní prostor oživují fotografie Zdeňka a Michala Thomových.

Než se vzácné předměty, jejichž pojistná hodnota se pohybuje v řádu milionů korun, dostaly do Náprstkova muzea, urazily dlouhou cestu. Jejich doprava byla podle generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše logisticky náročnou akcí. Začala na letišti v bhútánském Thimphu, které patří mezi nejnebezpečnější a pro piloty nejnáročnější letecké přístavy světa. Z hlavního města byly převezeny místními aerolinkami Drukair, ve kterých působí i čeští piloti, do Dillí, odkud je pak přepravil vládní speciál na kbelské letiště v Praze.

Výstava návštěvníky seznamuje především s tradičním tkalcovským řemeslem, neboť textil tam vždy symbolizoval bohatství rodiny a společenské postavení. Darování oděvů s nádhernými vzory hraje i významnou roli ve složité etiketě. Tkaní bylo doménou žen, včetně těch z aristokratických rodin. V tradici pokračují členky královské rodiny i teď; například královna-matka Aši Sangaj Čoden Vangčuk je patronkou textilní akademie.

Na výstavu upozorňuje i samotné nádvoří Náprstkova muzea, kde mohou příchozí obdivovat model buddhistické stavby čhörtenu s modlicími mlýnky a výstavu velkoformátových fotografií.

Doprovodný program nabídne tkalcovské workshopy, cestovatelské a odborné přednášky, výtvarné dílny, pracovní listy pro děti i trojrozměrné skládačky bhútánských "hradů" dzong.

Národní muzeum tak pokračuje v mimořádném programu Okno do světa, který k Náprstkům přivádí mezinárodní výstavní projekty z nejrůznějších koutů světa. Projekt začal loni, kdy představil kultury Súdánu a Ázerbájdžánu. Letos se obdobně počítá s výstavou věnovanou Afghánistánu.