"Tento pokles návštěvnosti je u nás dán výrazně menším příjezdem turistů z rusky mluvících zemí, kteří u nás tvořili vysoké procento návštěvníků hlavně mimo letní sezonu," uvedla kastelánka. Úbytek turistů z Ruska, který postihl i další místa v Česku, dávají cestovní kanceláře do souvislosti se sankcemi Evropské unie a oslabením rublu.

V létě návštěvnost hradu podle Míkové sice meziročně vzrostla, ale toto zvýšení nepokrylo ztrátu za celý rok. Ostatním středočeským hradům a zámkům přitom loni návštěvníků spíše přibylo, nárůst počtu turistů zaznamenaly zámek Konopiště na Benešovsku, hrad Karlštejn na Berounsku nebo zámek v Mníšku pod Brdy u Prahy. Kasteláni si to vysvětlují hlavně příznivějším počasím.

Český Šternberk, který je přístupný po celý rok, návštěvníky láká mimo jiné na zrestaurované exponáty, mezi něž patří třeba několik starých hodinových strojů. Loni byl největší zájem o nově zavedené dětské prohlídky.

"V letošním roce plánujeme dál pokračovat a rozšířit dětské prohlídky, vycházky okolím hradu či prohlídku zaměřenou na život na hradě za první republiky. Na podzim chystáme již desátý ročník Putování šternberskou historií, což jsou hrané kostýmované prohlídky," shrnula kastelánka. Pokračovat by měly i opravy, dokončena bude zejména několikaletá rekonstrukce severního parkánu.

Hrad stojící na strmém skalnatém břehu nad řekou Sázavou založil v roce 1241 Zdeslav ze Sternberga. V roce 1949 československý stát hrad vyvlastnil a současnému majiteli z původního rodu patří opět od roku 1992, kdy byl vrácen v restituci.