"Tím záhadným mužem byla geniální osobnost, která do dnešní doby zůstala téměř zapomenuta. Tento fakt dá ráz i našemu představení, jímž vrcholí operní ypsilonská řada, která kdysi začala inscenací Carmen nejen podle Bizeta," řekl na dnešním setkání s novináři v Praze šéf této scény, autor koncepce a režisér adaptace Kouzelné flétny Jan Schmid.

Novinka podle něj navazuje na slavnou inscenaci Mozart v Praze, která měla hodně přes dvě stovky repríz. Geniálního skladatele v ní představoval Jan Jiráň. V nové inscenaci se objeví ve stejné roli, ovšem nyní se Ypsilonka změní v lidové divadlo Na Vídeňce. Postavu ředitele a Papagena si zahraje a zazpívá Jiří Korn, který s tímto souborem začal spolupracovat v inscenaci Praha stověžatá, v níž před časem nahradil Jiřího Schmitzera.

Hlavním pěveckým spoluhráčem v roli Sarastra mu bude operní pěvec Roman Janál, jehož protivnici Královnu noci bude představovat Jana Synková. Záhadného muže, inspirátora a improvizátora díla ztvární Oldřich Navrátil. V dalších rolích se objeví například Petr Vršek, operní pěvkyně Michaela Šrůmová, Paulína Labudová, Kamila Kikinčuková, Renata Rychlá, Lenka Loubalová, Pavel Nový a především Miroslav Kořínek, který veškerou Mozartovu i jinou hudbu adaptoval a nastudoval.

"Každý hrající účastník této inscenace je v ní především sám za sebe, aby vše propojoval a snažil se být vždy nějakou živou osobností kolem roku 1791," charakterizoval obsazení Schmid.

"Objeví se v ní hodně odskoků jinam - například z jeviště zazní vedle Mozartovy hudby i hudba Gershwinova, Porterova a Rossiniho," řekl ČTK Jan Jiráň.

Výtvarníkem inscenace je Jaroslav Malina a dramaturgem Jaroslav Etlík.