"Prohlášení renesančního hospodářského dvora Alinkov za kulturní památku nabylo právní moci dne 30. prosince 2014. Architektonicky jde o velmi hodnotný objekt, spojený navíc s působením komunity habánů na jižní Moravě," uvedla Cigánková.

O sídle novokřtěnců neboli habánů na břehu říčky Rokytné odborníci vědí od roku 2003. Definitivně to ale loni potvrdily závěry archeologa Jiřího Pajera, který se také snaží o obnovu areálu. "Založili jsme sdružení ASSOCIATION ALINKOV, které usiluje o vykoupení a následnou obnovu areálu. Oslovujeme sponzory a příslušné instituce s žádostmi o dotace. Připravuje se archeologický výzkum areálu," řekl ČTK.

Podle mluvčí Jihomoravského kraje Denisy Kapitančikové si kraj uvědomuje důležitost záchrany a revitalizace historického sídla na Znojemsku. Kraj má každoročně připravený dotační program na podporu rozvoje kultury a památkové péče v regionu. "Pokud žádost vlastníka památky splní podmínky dotačního programu, bude moci Jihomoravský kraj touto cestou činnost směřující k obnově statku Alinkov podpořit," uvedla Kapitančiková.

Dvůr zvaný Alinkov tvoří soubor staveb, ve kterém žilo zhruba v letech 1595 až 1622 kolem 150 příslušníků novokřtěnecké komunity. "Po architektonické stránce areál nemá analogie v jiných dochovaných pozdně renesančních stavbách u nás," uvedl Pajer. Na místě identifikoval mlýn, pekárnu, stáje nebo společenskou místnost pro komunitu.

"Původní funkce pro potřeby společného života příslušníků novokřtěnecké komunity je nejvíc patrná ve vnitřním členění hlavní obytné budovy, která si uchovala zcela autentickou interiérovou dispozici," uvedl Pajer. Podle něj jde funkci prostor identifikovat na základě soudobých předpisů a řádů, usměrňujících společný život komunit. Ty se dochovaly v originálech u potomků jihomoravských novokřtěnců v USA a Kanadě.

Novokřtěnci byli náboženská komunita, která v českých zemích žila v 16. a 17. století. Roku 1622 musela z regionu odejít. Historici její dějiny zaznamenali i v Mikulově na Břeclavsku, kde vzniká naučná stezka. Novokřtěnci byli proslulí například výrobou keramiky.