Příběh má kořeny ve francouzské Moralitě o slepci a mrzákovi z 15. století. Dva staří slepí žebráci, manželé, prohlédnou poté, co jim potulný světec zázračně vrátí zrak, a spatří pokřivenou tvář okolního světa. Srovnání dvou neslučitelných obrazů světa, toho žijícího jen ve fantazii slepců a toho, který po uzdravení "konečně" uvidí, je fatální.

Hru, která měla premiéru v roce 1905, autor zasadil do venkovského prostředí, přestože je satiricky namířena hlavně vůči maloměšťáckým pokrytcům. "Promítá se v ní naše věčná touha po tom, aby všechno bylo krásné, dobré a hlavně jednoduché - a ono to takové samozřejmě není. Což si můžu stokrát říkat, ale přijmout to neumím," uvedla dramaturgyně Markéta Špetíková.

V inscenaci se v hlavních rolích jako slepecký pár představí Pavel Majkus a Irena Vacková. Diváci se mohou těšit také na hudební a taneční prvky irského folkloru. Studnu světců jako první v předpremiéře tradičně v pátek 16. ledna dopoledne uvidí předplatitelé ze skupiny Senior.

Slovácké divadlo letos slaví 70. narozeniny. Mezi vrcholy sezony bude patřit muzikál Chicago v režii Radka Balaše, Deník Anny Frankové, který nastuduje Zoja Mikotová, či inscenace Alenka v kraji divů a za zrcadlem režiséra J. A. Pitínského. Stránský chystá i Shakespearovo drama Macbeth. Chybět nebude ani komedie, současná hra Sám na dva šéfy, kterou nastuduje Michal Zetel, jemuž Stránský v polovině sezony předá taktovku ředitele Slováckého divadla.