"Filipa znám mnoho let. Velmi si ho vážím po profesní i lidské stránce. Soubor navíc poměrně dobře zná. Léta u nás hostoval jako brilantní interpret, v poslední době jako výborný pedagog. Jsem přesvědčen, že bude skvělým šéfem," řekl ČTK Zuska, který sám Barankiewicze řediteli divadla Janu Burianovi jako svého nástupce navrhl. Burian zveřejnil vítěze uzavřeného výběrového řízení na nové šéfy v sobotu večer.

"Gratuluji Danu Špinarovi a přeji mu hodně energie, nápadů a štěstí v realizaci koncepce," komentoval výsledek Dočekal. Oběma poraženým, jimiž byli umělečtí šéfové královéhradeckého Klicperova divadla a Komorní scény Aréna Ostrava David Drábek a Ivan Krejčí, vzdává čest, protože "není lehké se do takového soupeření vydat a odhodlat se k němu".

Dočekal už před časem svůj odchod avizoval, od nové sezony bude odpovídat za provoz Stavovského divadla a Nové scény. "Změna musí přijít, vedu činohru už 12 let a měl by přijít někdo mladší," podotkl. Výměnu chápe jako přirozený proces. Zvláště nyní, kdy Národní divadlo čeká transformace a měl by fungovat jasně stanovený systém. Podle něj by se umělecké soubory měly oddělit podle vzoru jiných domů, například vídeňského Burgtheatru, který funguje na základě holdingu. Jsou sice umělecky samostatné, ovšem ne finančně a provozně.

"Pak bych pracoval v samostatné činohře na nějakém vedoucím postu, ale nebyl bych uměleckým šéfem a neřídil bych ho," dodal. S Dočekalem jako s režisérem počítá Špinar ve svém projektu.

Podle Zusky, který je ve funkci od roku 2002, je na zbývající dva a půl roku jeho šéfování naplánováno a dohodnuto osm premiér. "Budou se týkat zhruba deseti tvůrců, z nichž je většina zahraničních. Já osobně budu figurovat v rámci dvou celovečerních titulů," řekl ČTK. Osobně se ještě znovu pokusí konečně něco změnit v rámci absolutně nedostatečného finančního ohodnocení tanečníků první scény, které nedosahuje ani varšavské nebo budapešťské úrovně.

"Kromě zmíněných aktivit mám na nejbližší období dohodnutou jednu práci v zahraničí a další na jedné z mimopražských baletních scén. Pochopitelně se budu muset záhy zabývat tím, jak si zorganizovat život po roce 2017, kdy bych se rád věnoval především vlastní tvorbě a jako hostující choreograf a režisér pokračoval ve spolupráci se zahraničními scénami tak, jak tomu doposud bylo. Nevyhýbám se ani souborům domácím. Pokud bude zájem, rád občas 'zaskočím' i do Národního," uvedl Zuska. Jako umělec by rád rozšířil svá pole působnosti i do jiných sfér, například v rámci režijní práce s herci.

"Nabízí se i otázka možnosti šéfování někde jinde, už teď se na to mnozí ptají. Po patnácti letech šéfování v baletu ND ale něco takového asi nebudu hned tak vyhledávat. To by musela přijít nějaká fantastická nabídka," dodal Petr Zuska.