"Francouzská revoluce z roku 1789 a sametová revoluce z listopadu 1989 mají něco společného," řekl na dnešním setkání s novináři šéf činohry Michal Dočekal. Upozornil, že autorka psala inspirována rokem 1968 v Paříži, premiéra se uskutečnila o dva roky později v Miláně. Věří, že mnohé bude fungovat i ve vztahu k české nedávné minulosti.

Podle Morávka jde o "anatomii revoluce" - kaleidoskop, který vznikl ve spolupráci s brněnským Divadlem Husa na provázku (DHNP). Objeví se v něm například Jan Hartl, Eva Salzmannová, Martina Preissová, Václav Postránecký, Jan Kačer v alternaci s hostujícím Petrem oslzlým, Kateřina Holánová, Radúz Mácha, Filip Rajmont, Martin Pechlát, Petr Motloch, Jan Bidlas a Alexej Pyško.

Dramaturg Martin Urban upozornil, že autorka se inspirovala například v asijském divadle, commedii dell'arte i v němém filmu a své poznatky o revoluci zevšeobecnila. Koncipovala svůj text jako fresku, v níž z rozličných úhlů pohledu skládá obraz převratné doby. A klade i otázku, nakolik šlo o ideály, mravní a duchovní hodnoty a nakolik o ekonomické a materiální zájmy.

Morávek úkol uvést hru na české první scéně přivítal, navíc v roce, kdy si česká společnost připomíná pětadvacetiletí svobody. "A rovnou bylo jasné, že musíme mít odvahu nevyprávět ani tak o tom, co tenkrát v roce 1789 jednou provždy proměnilo Evropu, ale vyprávět jedním dechem i o nás. Jak jsme přísahali, jak jsme se modlili, báli, střízlivěli i vyděšeni zírali, jak jsme zapomínali, křičeli, zradili a nenašli. Jak jsme chtěli a nedokázali," uvedl.

Ariane Mnouchkinová je divadelní a filmová režisérka, ředitelka a zakladatelka jednoho z nejvýraznějších a nejvlivnějších divadel druhé poloviny 20. století pařížského Théâtre du Soleil. Spolu s Petrem Brookem reprezentuje proměnu divadla ve světovém měřítku tak, jak k ní dochází od 60. let minulého století.

Ve čtvrtek 4. prosince bude premiéře v Národním divadle předcházet druhý díl debatního cyklu DHNP a Knihovny Václava Havla s názvem Kabinet Havel 2014/2015 aneb Všechno, co potřebujeme, je pravda.