"Původní divadelní adaptace vychází z Hrabalovy povídky Baron Prášil, kterou jsme doplnili o motivy, příběhy i postavy dalších povídek, včetně jeho korespondence," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze Hanuš. Na scénáři spolupracoval s Bornou a Ilonou Smejkalovou a ztvárnil hlavní roli Hanti. Další postavičky z díla oblíbeného spisovatele vytvoří například Miroslav Táborský, Jaroslava Pokorná, Martin Matejka, Michaela Doležalová, Čeněk Koliáš, Marie Turková, Lenka Veliká a Veronika Lazorčáková.

Neobvykle řešený prostor Divadla v Dlouhé, kde diváky obklopí herci i z nečekaných stran, vytvořil scénograf Jaroslav Milfajt. Představení doprovodí živá hudba v nastudování Milana Potočka. Podle Borny zazní v podání herců i motivy z děl Antonína Dvořáka, Ference Liszta a Zdeňka Fibicha.

Inscenace má být oslavou Hrabala jako vypravěče i oslavou vyprávění. Odehrává se v 50. letech minulého století na pražské periferii, kde se sběrna papíru stává dějištěm neobvyklých příhod, přitahuje svébytné hrdiny i značně podivné existence. Vedoucího, který utíká od strastí světa k umělecké tvorbě, Mařenku, která pochází z vyšších kruhů, ale teď jí zbyla jen hrobka na Olšanech, postarší tanečnici, kostelníka či tramvajačku. A také Hanťu, svérázného zaměstnance sběrny, tak trochu libeňského "barona Prášila", komedianta, který vymýšlí historky o lidech ve svém okolí a s velkou chutí je vypráví.

"Snažil jsem se přečíst všechny Hrabalovy knihy a dvakrát jsme tento nelehký úkol vzdali," přiznal Hanuš. Borna ale chtěl přijít s něčím novým, co by pro herce znamenalo novou zkušenost. "Původním nápadem bylo udělat inscenaci z vyprávění, protože lidé si dnes už moc nevypráví. Hercům jsme dali tu možnost - jak se jim to podařilo, poznají už diváci na třech veřejných předpremiérách," dodal Borna.

A pokud prý někdo tápe, proč se inscenace jmenuje 407 gramů z Bohumila Hrabala, vysvětlení je jednoduché. Tolik prý vážil Hanušův scénář.