Letošní rok byl pro NPÚ úspěšný, na hrady, zámky, kláštery, lidové stavby i technické památky se do konce října přišlo podívat přes 4,6 milionu návštěvníků, což je o půl milionu lidí více než ve stejném období minulého roku. Hlavní sezona na většině památek skončila s posledním říjnovým dnem, řada kastelánů ale připravuje prohlídky a programy speciálně pro zimní období.

Budou hlavně ve znamení adventu a vánočních svátků, lidé se mohou seznámit s tím, jak trávila Vánoce šlechta, jinde zase naopak, jak svátky vypadaly z pohledu personálu - v zámeckých kuchyních a sklepech. Řemeslné trhy nabídnou sváteční pokrmy dle receptů minulých generací nebo tradiční výrobky a betlémy. Výčet připravených akcí najdou zájemci na www.npu.cz.

"Zavírat hrady a zámky musíme především kvůli ochraně movitého dědictví, protože návštěvnický a průvodcovský provoz může mít vliv na klima a mohly by být poškozeny movité památky. Otevřeny tak mohou být jen ty objekty, kde je zajištěno příslušné temperování," řekla dnes ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Z přibližně 90 památek ve správě NPÚ je asi deset procent zpřístupněno celoročně. Dalších přibližně deset procent je zpřístupněno na objednání, zbytek podléhá běžné údržbě a úklidu a přípravě na příští sezonu, říká ředitelka.

Připraveny jsou ale i jiné než adventní programy. Hrad Karlštejn připravil na neděli 30. listopadu Requiem za Karla IV., od jehož úmrtí letos uplyne 636 let. Tradiční prohlídkové trasy nabízejí i v zimě například na Hluboké, na Rožmberku či v Mníšku pod Brdy. Nováčkem mezi památkami, které lze navštívit i v zimě, je brněnská vila Stiassny, která se po komplexní obnově otevře návštěvníkům v polovině prosince, kdy v ní zahájí provoz nově vytvořené Centrum obnovy památek architektury 20. století.

Ve spolupráci se Správou Pražského hradu připravuje NPÚ výstavu do Jízdárny Pražského hradu. Představí hrady a zámky jako svědky tisícileté národní historie, strážce největších pokladů ale také dominanty krajiny a živá centra současné kultury, říkají pořadatelé. "Velkým tématem je kontinuita, to, co spojuje minulost s přítomností," řekl kurátor výstavy Petr Pavelec. Vystaven bude třeba rukopis Kosmovy kroniky české, obrazy mistra Theodorika či relikviář sv. Maura.