"Prvním prologem bude už 5. října na Nové scéně Národního divadla dokumentární hra drážďanské Bürgerbühne Můj spis a já, uváděná v rámci projektu Paralelní životy - 20. století očima tajných služeb. Druhým bude tradiční divadelní výlet, tentokrát 1. listopadu do slavného vídeňského Burgtheateru na inscenaci Nehody režisérky Andrey Brethové, kterou kritici označují za nejvtipnější zázrak sezony," řekla ředitelka přehlídky Jitka Jílková.

Vlastní pražský program začne 21. listopadu ve Stavovském divadle inscenací hamburské scény Thalia Theater Fronta - Na západní frontě klid, která je příspěvkem k výročí první světové války. Poté zájemci uvidí svěží, přidrzlou a dojemnou produkci berlínského Divadla Maxima Gorkého nazvanou Co je venku, do toho mi nic není - inscenaci divadelní hry Sibylle Bergové v režii Sebastiana Nüblinga.

"Pražský divadelní festival německého jazyka připravil pro letošní ročník i koprodukci, a to se skupinou She She Pop z Berlína. Inscenace Svěcení jara byla inspirována Stravinského skladbou a zabývá se otázkou ženské oběti v rodině a ve společnosti. Vznikla ve spolupráci s Divadlem Archa a Festivalem Akcent," uvedl šéfdramaturg Petr Štědroň.

I letos bude uvedena německojazyčná inscenace z Lucemburska - tentokrát jí bude hra Svatojánská noc, kterou přiveze Les Théâtre de la Ville de Luxembourg. Výjimkou v programu bude prezentace mimořádné české inscenace, která inovativně, chytře a navíc zábavně zpracovává téma česko-německého soužití. Silný zážitek zprostředkuje divákům v Malostranském hostinci Baráčnická rychta celkem třikrát divadlo Vosto5, skupina Sto zvířat a režisér Jiří Havelka v inscenaci nazvané Dechovka.

Festival bude pokračovat dramatizací románu Laskavé bohyně v režii Antonia Latelly a v provedení vídeňského Schauspielhausu. Ukončí ho inscenace divadla Münchner Kammerspiele s názvem Gasoline Bill v režii Reného Pollesche.

Kromě už běžných diskusí publika s herci a tvůrci představení se uskuteční i výstava Stejné barvy, která v Novoměstské radnici ukáže to nejzajímavější ze současné plakátové tvorby německojazyčného divadla. Otevřena bude od 13. listopadu do 1. prosince.