"Zásadní myšlenka byla oslovit a sdružit přátele výtvarníky a udělat společnou, určitým způsobem alternativní prezentaci na zámku v Červené Řečici. Jakákoli aktivita, která se tam uskuteční, nějak zámku pomůže," řekl Habermann ČTK.
Výstavy s názvem Řeči v Řečici 2014, která začne 28. června a potrvá do 31. srpna, se zúčastní 11 umělců s různých výtvarných oborů. Svá díla vystaví fotografové, malíři, dřevořezbáři, umělečtí kováři, keramici a další. "Seskupení bude společně vystavovat poprvé. Není vyloučeno, že pokud se akce povede, bude se pravidelně opakovat," dodal Habermann.
Podle Vlčka začal červenořečický zámek nabízet návštěvníkům výstavy v prázdných a nevyužitých prostorách zámku letos poprvé. Jedna z nyní otevřených výstav představuje ohrožené památky Kraje Vysočina. Druhá, jejímž autorem je občanské sdružení Zachraňme dominanty, upozorňuje na poničené památky v České republice. Další seznamuje veřejnost s projektovou dokumentací oprav zámku. "Spoustu lidí takové věci zajímají, uvidí například dokumenty opravy severní bašty a hladomorny," dodal kastelán.
Výstavy jsou podle něj součástí nového přístupu k veřejnosti, které se chce zámek více otevřít. Jsou jednou z možností, jak na zámek přilákat turisty, v objektu totiž není mobiliář a místnosti jsou prázdné. Na podzim nebo až na začátek příštího roku se připravuje fotografická výstava zachycující historii a současnost zámku. "Máme spoustu starých dobových fotografií, některé ještě z konce 19. století," uvedl Vlček.
Zchátralý zámek v Červené Řečici je jednou ze tří památek na Vysočině, které chce ministerstvo kultury v nejbližší době nechat vládou prohlásit za národní kulturní památku. Je dokladem proměny staršího středověkého sídla na reprezentativní rezidenci. Hrad byl na rezidenci zámeckého typu přestavěn v 16. století. Areál je už řadu let dějištěm festivalu Slámování. Jeho tradiční součástí je doprovodný program s divadly, koncerty a uměleckými dílnami. Prohlídky zámku jsou možné už druhou sezonu.
V polovině května zachvátil požár jeden z arkýřů na severní budově. Shořela šindelová střecha na jeho věžičce, oheň ale nenapáchal vážnější škody. Střecha se podle kastelána zaplechovala a čeká na rekonstrukci.
V posledních třech letech směřovalo převážně na opravy krovů a střech z Programu záchrany architektonického dědictví téměř 2,5 milionu korun. Kraj Vysočina letos uvolnil pro zámek dotaci 350.000 korun, obec 87.500 korun a majitel zámku družstvo Unimax v likvidaci 800.000 korun.