Synagoga v Brandýse nad Labem z konce 20. let 19. století byla od roku 1962 využívaná jako sklad léčiv, po restitucích a navrácení pražské židovské obci v roce 1995 sloužila jako depozitář Židovského muzea v Praze. V posledních letech nebyla nijak využívána.

Dnešního slavnostního otevření se zúčastnilo asi 300 lidí, mezi nimi představitelé židovských organizací, ministerstev a zahraničních ambasád. "Tento síťový projekt je unikátní projekt obnovy židovských památek novodobých dějin České republiky v takovém objemu a v takovém krátkém čase," řekl ČTK Kinderman. Nyní bude synagoga sloužit pro kulturní a vzdělávací účely. V sále je připravena expozice Judaismus a jeho prameny, jazyk a písmo. Podle Kindermana se v něm mohou konat také koncerty, přednášky nebo divadelní představení. V přízemí lidé najdou expozici věnované místní židovské komunitě. Budova měla v minulosti několik funkcí, byla spojena s rabínským domem, který fungoval i jako škola.

Opravy synagogy se připravovaly od roku 2006, stavební práce začaly koncem roku 2011. "Jen mi tady chybí ta židovská obec, která připomíná tu smutnou stránku," řekl vrchní zemský a pražský rabín Karol Sidon. Rekonstrukce, neboli oživení, je podle něj jeden z principů židovského náboženství. Dnešního slavnostního otevření brandýské synagogy se účastnil také jediný žijící zástupce židovské brandýské obce. Většina z nich byla ve válce vyvražděna. Synagogy ve všech deseti lokalitách projektu budou otevřeny tento měsíc. Celkové náklady projektu byly více než 280 milionů korun. Asi 85 procent částky zaplatily evropské fondy, přibližně 15 procent pokryl státní rozpočet. Kromě Brandýsa nad Labem se opravily synagogy také v Boskovicích, v Březnici, Jičíně, Krnově, Mikulově, Nové Cerekvi, Plzni, Polné a Úštěku.

V nově otevřené brandýské synagoze se bude dnes od 20:00 koncert židovské hudby orchestru Šarbilach.