"Nezbývá nám nic jiného než počkat, až se restituce vyřeší a bude známý majitel objektu. Až pak s ním můžeme začít jednat o koupi či alespoň pronájmu hradu," uvedl. Oprava mostu a jednoho z hradních objektů bude stát přibližně milion korun.
Salmové patřili po staletí k nejvýznamnějším šlechtickým rodům na Moravě. Rozsáhlý majetek na Blanensku, který kromě zámků v Blansku a Rájci tvoří desítky hektarů lesů a zemědělské půdy, jim byl po druhé světové válce zkonfiskován na základě Benešových dekretů. Salmové tvrdí, že se tak stalo protiprávně, protože jejich předkové s Němci nekolaborovali.
"Vyjmout hrad z restitučního řízení není přitom možné. Vzhledem k současné situaci dokonce nelze ani zakonzervovat to málo, co z hradu Holštejna zbylo," řekl Bejček.
Nedořešené restituce brání památkářům na Blanensku také ve větší rekonstrukci někdejšího sídla Salmů, zámku v Rájci. Patří dosud k památkám státu, který investuje do jeho základní údržby.
Hrad Holštejn je napůl zbořený a leží v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Založen byl roku 1268 a patřil pánům z Holštejna, kteří patřili k dvořanům moravského markraběte a římského krále Jošta Lucemburského. Od roku 1531 se píše o hradu jako o pustém. Pod objektem kdysi bylo středověké městečko Holštejn, z něhož se do dnešních dní zachovala obec.