"Oba cestovatele představí v nových souvislostech prostřednictvím velkého chlapského přátelství, které rozhodně neskončilo smrtí jednoho z nich. Bude pohledem do soukromých až intimních sfér obou mužů, pohledem na jejich rodiny, přátele a nepřátele i pohledem na jejich chyby, omyly a poučení, které jim umožnily odolat největším politickým tlaků a pronásledování," uvedla mluvčí.
Právě v těchto dnech uplynulo 55 let od startu jejich v pořadí druhé asijské cesty. O dva roky dříve vyrazili na svou první pouť do Afriky a Jižní Ameriky. Za roky společného putování je spojilo 110.000 kilometrů cest, 8,5 milionu prodaných knih v jedenácti světových jazycích, čtyři celovečerní filmy a 147 televizních dokumentů. Miroslav Zikmund se letos dožil 95 let. Muž s takřka fenomenální pamětí si 70 let vede deníky. Jsou úžasným osobním svědectvím i přesným dokumentem doby ve všech jejích společenských a politických proměnách.
Režisér, spisovatel a cestovatel Petr Horký měl tu šťastnou možnost, že se z obdivovatele Miroslava Zikmunda mohl stát jeho kolegou, spolupracovníkem a také přítelem. A díky tomu se mu dostalo výsady, že mu Miroslav Zikmund svěřil své deníky jako podklad pro vznik celovečerního filmu Století Miroslava Zikmunda.
"Viděl jsem řadu filmů o fenoménu Zikmund a Hanzelka, mnohé byly dokonce velice oslavné, ale žádný z nich neukazoval, co to bylo za chlapy. Co je jejich vášeň a cestovatelské nadšení stálo, jak na tom byli s rodinami, s penězi, s dětmi, prostě s klasickými lidskými situacemi. A mojí nadějí bylo, že by se to naše dlouholeté přátelství mohlo zhodnotit právě tak, aby vznikl film o nich jako o lidech se všemi lidskými rysy - bolestmi, úspěchy i selháním," uvedl Horký.
Snímek Století Miroslava Zikmunda vznikal tři a půl roku. Horký natočil se Zikmundem přes 30 hodin jeho vzpomínek a komentářů, zhlédl 25 hodin archivních i rodinných filmů, pročetl tisíce stran soukromých deníků. Na scénáři spolupracoval s dlouholetým spoluautorem, kamarádem a znalcem práce obou cestovatelů Miroslavem Náplavou.