"Rádi bychom zanechali budoucím pokolením odkaz v podobě stálého kulturního stánku, trampského muzea. Do té doby jezdíme po republice s mobilním muzeem," řekl Jedlička.

Trampové jednali s obcí Kostelec u Heřmanova Městce na Chrudimsku. Jeho vedení však požadovalo za pronájem budovy 40.000 korun ročně, což je nad finanční možnosti skupiny. Nyní se tedy zajímají o prostory kousek od Pradědu na Liberecku, lokalitu autokempu Hluboký na Pardubicku a areál Adršpachu na Náchodsku.

"Máme zájem, aby to bylo muzeum v přírodě, kde by se daly dělat doprovodné akce od jara do podzimu," řekl Jedlička.

Milovníci trampingu nasbírali dostatek exponátů, které zaplní 200 metrů čtverečních. S mobilním muzeem jezdí po republice a také sbírku vystavují při Festivalu trampských písní, letos v květnu se v Horním jelení koná 39. ročník.

"Dcera Oldy Plíhala, který bohužel už zemřel, nám věnovala kytaru se dvěma krky. Máme různé nádobí, skládací vaky na vodu nebo obaly od konzerv ze 60. let," řekl Jedlička.

Exponáty získává skupina většinou z pozůstalostí trampů. Tramping je jedinečný český fenomén, ale zlaté doby trampingu jsou již podle Jedličky pryč. S usárnou, teletem a maskáčích už vyráží do přírody málo lidí.

"Dnes se trampuje malinko v jiném stylu. Jsou jiné možnosti turistiky, jiné vybavení, jezdí se do zahraničí," dodal Jedlička.