Na diváky během večerního představení náhle spadla velká část zdiva omítky ze štuk na stropě známé historické budovy v centru britské metropole. Některé zprávy podle televizní stanice BBC hovoří o tom, že krátce před neštěstím se do prasklin ve stropě dostala voda. Omítka spadla ve 20:15 (21:15 SEČ) na horní balkony, první balkony a na místa u jeviště, řekl mluvčí hasičů Graham Ellis. V sále bylo 720 diváků.

Vyšetřovatelé podle agentury Reuters pracují mimo jiné s verzí, že s neštěstím souvisí předchozí krátká, ale intenzivní bouře s lijákem. Sdružení londýnských divadelníků ujistilo, že všechna divadla budou podrobena "přísným bezpečnostním kontrolám a inspekcím nezávislých expertů".

Statik přes noc prověřoval stav budovy a dospěl k závěru, že střecha divadla je bezpečná a nehrozí její zřícení. "Zdá se, že se jedná o izolovaný incident, ale budeme celý den spolupracovat s divadlem, abychom se ujistili, že je vše bezpečné," citovala AFP představitelku místních úřadů Nickie Aikenovou.

Návštěvníci představení uvedli, že během první části inscenace náhle slyšeli hlasité praskání. Mnozí se nejdřív domnívali, že jde o součást představení. Pak ale začaly padat části stropu. Policie byla na místo nejprve přivolána hlášením, že se zhroutila střecha. Okamžitě přijely i sanitky a hasičské vozy. Divadlo bylo evakuováno a jeho okolí policie uzavřela. Asi hodinu po incidentu hasiči oznámili, že z trosek vyprostili všechny lidi.

Britský premiér David Cameron se nechal pravidelně informovat o události a poděkoval záchranářům za rychlou pomoc.

Vzápětí po tragédii se sál divadla zahalil do prašného oblaku a mezi lidmi vypukla panika. Podle svědků řada lidí krvácela a všichni se snažili co nejrychleji dostat ven.

Mnozí zranění byli zjevně otřeseni, vrávorali, krváceli, nicméně 47 z nich bylo podle zdravotníků schopno z divadla odejít. Bezprostředně po neštěstí záchranáři zabavili tři autobusy, aby mohli dopravit zraněné do nemocnic, kde podle BBC bylo ošetřeno 58 lidí. Sedm z nich bylo zasaženo vážně, ale způsobená zranění podle lékařů neohrožují jejich životy. Všichni herci podle ředitele divadla vyvázli nezraněni.

"Nejprve jsme si mysleli, že jde o součást představení. Pak jsem dostal ránu do hlavy," řekl jeden z diváků Martin Bostock televizi Sky News. "Vypukl naprostý chaos. Bylo to strašlivé," dodal. Podle diváka Chrise Edwardse, jehož syn a těhotná snacha utrpěli zranění a jsou v nemocnici, je velké štěstí, že nikdo v divadle nezahynul.

Divadlo mělo na programu hru Podivný případ se psem podle stejnojmenného románu britského spisovatele Marka Haddona, která se uvádí i v Česku. Budova byla postavena v roce 1901 a hlediště má 775 míst ve čtyřech podlažích.

Podobné, ale ne tak vážné neštěstí zažilo v květnu 2004 Královské divadlo Haymarket v londýnském West Endu. Padající části stropní omítky tehdy zranily 15 diváků. Kusy omítky se uvolnily poté, co se zřítil lustr. Jeho pádu do hlediště zabránilo podle mluvčího bezpečnostní lano.