"Díla Victora Vasarelyho, který je světově známá celebrita a nejvýznamnější umělec maďarského původu, nám dosud chyběla. Nesmírně si vážíme toho, že tato díla pocházejí z naprosto ověřeného zdroje, přímo z Vasarelyho rodiny, a jde tak o potvrzené originály. Těchto 33 tisků by ukázalo tvorbu Vasarelyho v pěti desetiletích. První tisk byl navržen již v roce 1937, kdy Vasarely vůbec nevěděl, že se bude věnovat op-artu," řekla Renotièreová. Muzeum již na konci roku získalo rozměrnou tapiserii a obraz od tohoto průkopníka op-artu, tedy děl využívajících optických iluzí.

Ministerstvo kultury již nákup schválilo, zbývající část prostředků ale nemá muzeum dosud zajištěnu. Poprvé v historii se proto rozhodlo požádat o pomoc veřejnost. Částku, za kterou chce grafické listy Vasarelyho nakoupit, však nechce muzeum na přání francouzské Vasarelyho nadace zveřejnit. "Byli jsme požádáni o to, že o ní nebudeme hovořit. Už to, že došlo k možnosti díla koupit, je obrovskou výjimkou. Díla nám nabídli pro ně v symbolické ceně, mohlo by to narušit určitý cenový obraz v aukčních síních. Mohu však říci, že naším záměrem je získat ve sbírce až 700.000 korun, abychom mohli alespoň část financí doplnit," dodala kurátorka.

Muzeum umění již na sklonku loňského roku získalo Vasarelyho obraz Terek z roku 1951 a dva půl metru velkou tapisérii Harmas z roku 1966. Nové grafiky a serigrafie (umělecké sítotisky), které by měly sbírky muzea obohatit, představí muzeum od čtvrtka na výstavě s názvem Nová akvizice II. Potrvá stejně jako sbírka do 20. září.

Díla Vasarelyho představilo Muzeum umění Olomouc i na přelomu let 2007 a 2008. Výstava zhruba 80 obrazů, grafik, soch, ale i velkoplošných tapisérií měla mimořádný ohlas. Zhlédlo ji bezmála 20.000 lidí, což expozici zařadilo mezi nejúspěšnější projekty muzea. Šlo tehdy o vůbec první profilovou prezentaci Vasarelyho tvorby v Česku po roce 1989.