KRS už není v očích ENCJ nezávislá, poznamenal server Politico. "Extrémní okolnosti tohoto zvláštního případu vedly k přijatému rozhodnutí," uvedla ENCJ a dodala, že "členské státy mohou svobodně organizovat justiční systém způsobem, který považují za správný, ale existují určité minimální standardy, které musí respektovat".
Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) od převzetí moci v roce 2015 mění soudní systém a od té doby odstranila mnoho soudců. ENCJ zvláště znepokojují změny v KRS, která by měla být při návrzích na jmenování soudců nezávislá. Ale KRS, kterou dříve volili sami soudci, nově ovládají členové dosazení politiky, což budí obavy o nezávislost soudců a soudů.
Rozhodnutí o pozastavení členství přichází v době, kdy Evropská komise zvažuje další kroky v rámci bezprecedentního řízení proti Polsku kvůli spornému zákonu o nejvyšším soudu, umožňujícím podle kritiků poslat do penze nepohodlné soudce. Podle kritiků tento zákon porušuje polskou ústavu. Polská vláda a vládní strana tvrdí, že změny v justici jsou nezbytné k vykořenění dědictví komunismu a zvýšení efektivnosti soudů. Kritici ale za změnami vidí snahu podřídit si justici.
Zástupce vlád členských zemí EU odpovědné za evropskou problematiku dnes čeká diskuse ohledně možného ohrožení právního státu v Polsku. Rada pro všeobecné záležitosti se tak bude Polskem už podruhé zabývat v rámci postupu podle článku sedm unijní smlouvy, na jehož konci může teoreticky Varšavě hrozit až odebrání hlasovacích práv v unii. Evropská komise by dnes měla ministry informovat o nejnovějším vývoji situace, svůj pohled na věc bude moci nabídnout také zástupce Polska.