Podle Zoulové vše nasvědčuje tomu, že neznámý pachatel sochu polil barvou v době od pondělních 19:00 do dnešních 04:00. "Momentálně policisté vyhodnocují dostupné kamerové záznamy z nejbližšího okolí," uvedla mluvčí. Případní svědci mohou informace volat na tísňovou telefonní linku 158. Vyšetřování je podle mluvčí na začátku, nebyla zatím stanovena škoda ani právní kvalifikace činu. "S největší pravděpodobností se bude jednat o přečin poškození cizí věci," doplnila Zoulová.
Na podstavec sochy někdo také červeně nasprejoval letopočty 1956, kdy Koněv vedl krvavé potlačení maďarské revoluce, a 1968, kdy Československo obsadili vojáci Varšavské smlouvy. Objevil se také nápis "Ten, který nikdy nevystřelil". K činu se na twitteru přihlásila skupina, která si říká Čeští vlastenci. V prohlášení uvedla, že si váží sovětských vojáků, kteří se postavili nacistům, odmítá ale zneužití jejich hrdinství komunistickou propagandou a nekritické oslavování Koněva.
"Maršál Koněv už je zase růžovej. Za radnici konstatuju, že ho zase vyčistíme a dáme k němu během letošního června tři bronzové desky s českým, ruským a anglickým textem, jak to bylo doopravdy, aby to na něj stále dokola nesprejovali," uvedl Lacina. Praha 6 plánuje u Koněvovy sochy umístit informační tabule se stručným životopisem, který by připomínal i negativní pohled na maršálovu historickou roli. Letos v lednu se proti tomu ohradila skupina velvyslanců postsovětských zemí, podle českého ministerstva zahraničí ale rozhodnutí o soše přísluší Praze 6.
Lacina ČTK řekl, že text pro bronzové desky už je hotový a ověřený od dvou klíčových institucí, tedy Vojenského historického ústavu a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd. "Já si od toho slibuji, že ty vášně ustanou," uvedl místostarosta. Předpokládá, že pomník projde rozsáhlejší opravou, protože mramorové desky jsou ve velmi špatném stavu. Celkový rozpočet na úpravu pomníku se tak podle Laciny může dostat až k milionu korun.
Socha ruského vojevůdce a sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva (1897-1973) je na náměstí Interbrigády v Bubenči. Spory vzbuzuje jeho problematická minulost. Část lidí oceňuje jeho zásluhu jako velitele armád, které za druhé světové války osvobodily Prahu. Jiní ale připomínají, že vedle potlačení maďarského povstání také působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi v roce 1961.
V listopadu 2014 sochu někdo od pasu dolů natřel růžovou barvou. Loni v listopadu někdo na podstavec sochy rudou barvou nasprejoval letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. Moskva nad posprejováním podstavce sochy loni v listopadu vyjádřila pobouření. "Jsme pobouřeni vandalským aktem proti pomníku maršála I.S. Koněva, který se stal 23. listopadu v Praze," uvedlo na svých webových stránkách ruské ministerstvo.