Mluvčí Mina Andreevová dodala, že Evropská komise doporučení ze závěrečné zprávy OLAF zkoumá, ale zatím není možné říci, kdy bude s analýzou zprávy hotová. Zveřejnění zprávy je podle ní záležitostí českých úřadů. Komise dosud žádost o zveřejnění nedostala, uvedla Andreevová.

Babiše kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo obvinila česká policie a žádá o jeho vydání Poslaneckou sněmovnu.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ČTK v úterý řekl, že stížnost podaná k evropským orgánům není reakce na závěrečnou zprávu OLAF, ale že ji koncern podal před několika měsíci ještě v době vyšetřování.

Zástupce úřadu evropského ombudsmana dnes ČTK potvrdil, že instituce stížnost obdržela a 14. prosince rozhodla o jejím přijetí. Zdůraznil ale, že to je zatím jen formální administrativní krok, který automaticky neznamená, že úřad bude OLAF kontaktovat s žádostí o další informace. "Ombudsmanka (Emily O'Reillyová) nyní stížnost posuzuje," dodal mluvčí.

Mluvčí OLAF podotkla, že OLAF ve své závěrečné zprávě poskytl doporučení Evropské komisi a příslušným justičním orgánům v České republice a k případným dalším krokům se musejí vyjádřit tyto instituce.

Sám Babiš v úterý uvedl, že závěrečnou zprávu OLAF z vyšetřování nečetl. Úřad dokument před Vánoci poskytl českému ministerstvu financí a premiér předpokládá, že materiál dostane i Agrofert, který se k němu podle něj poté vyjádří.

Vyšetřování OLAF se týkalo padesátimilionové dotace, kterou z evropských fondů získala farma Čapí hnízdo. Česká policie kvůli tomu obvinila 11 lidí, mezi nimi i premiéra Babiše (ANO) a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka.