Polygon je na stanici v Raspenavě na Liberecku. Sloužit bude zejména pro výcvik profesionálních a dobrovolných hasičů. Vyzkoušet si ho ale budou mít možnost i policisté a zdravotničtí záchranáři, kteří také zasahují u požárů. "Neznamená to, že by v polygonu cvičili jako hasiči. Kontejner má ale i část, z níž je možné pozorovat efekty, které vznikají při požáru. Aby tedy věděli, co se může stát a jak se mají zachovat," uvedla Štrauchová.

Cvičení v ohňovém polygonu je podle ní pro hasiče důležité, získávají díky tomu praktické zkušenosti a dovednosti pro likvidaci požárů. "Nácvik bezpečného pohybu v zakouřeném prostředí a správné taktiky může v exponované chvíli hasiči zachránit život," řekla Štrauchová. V ohňových polygonech je podle ní možné vyvolat jevy, jaké se vyskytují při požárech ve sklepích, garážích či bytech. Konkrétně rollover - žíhavé plameny, flashover - celkové vzplanutí v uzavřeném prostoru či backdraft - výbušné hoření.

Hasiči z Libereckého kraje dosud jezdili cvičit do Vysokého Mýta nebo do Zbirohu. "Byl problém s hledáním termínu, aby se vystřídali všichni profesionální hasiči," uvedla mluvčí. Náročné to bylo i časově, jen cesta tam i zpět zabrala minimálně čtyři hodiny. Do výcviku navíc nebylo možné zapojit dobrovolné jednotky v kraji. "Díky pořízení tohoto zařízení zacílí odborná příprava i na tyto jednotky," uvedla Štrauchová. Odhadla, že ročně by výcvik na polygonu mělo absolvovat 384 hasičů.

Zatím polygon tvoří dva navazující kontejnery. V plánu je jeho rozšíření o další modul, který by umožnil simulaci požáru na schodišti a v patrovém bytě. Pokud se podaří získat evropskou dotaci, další modul by mohli hasiči získat ještě letos. Do budoucna bude potřeba vylepšit i zázemí stanice v Raspenavě. "V rámci třetí etapy by vznikla odpovídající učebna, špinavé a čisté šatny, sociální zázemí a garážové stání pro techniku," upřesnila Štrauchová.