Policisté se při hlídkách více zaměří na ochranu vytipovaných peněžních ústavů a kontrolu lidí v okolí. "Vlastní preventivní opatření si u některých jednotlivých poboček zajišťují i samotné bankovní domy, na základě úzké spolupráce pražských kriminalistů s Českou bankovní asociací," sdělil mluvčí. "V loňském roce se rovněž osvědčilo zaměření policie na bezpečnost při svozech tržeb z obchodních domů, a s tím související převozy peněz z bankovních ústavů a k bankomatům," doplnil.

"Trestná činnost v souvislosti s přepadáváním těchto míst v předvánočním období tradičně zaznamenává mírný vzestup," uvedl Daněk. Loni v polovině prosince například dva maskovaní muži se zbraněmi přepadli pracovníky bezpečnostní agentury u nákupního centra Park Hostivař a sebrali jim kufr se statisíci korun. Lupiče ale již za čtyři dny chytila zásahová jednotka i s většinou lupu.

Lupiče láká v období krátce před Vánocemi právě nárůst hotovosti v oběhu - v bankách, obchodech i kapsách nakupujících. Některé banky se proto množství peněz přímo na svých pobočkách snaží zmenšit. "I když jednotlivé bankovní domy mají vlastní bezpečnostní opatření, jedno mají společné - snížení hotovosti na pokladnách. Lupiče pak od přepadení velice často odrazuje nejen vysoký trest, ale i nevelké částky takto získané," sdělil vedoucí 2. oddělení pražské policie Jiří Zábrodský, jehož tým se zabývá právě loupežemi.

Počet loupeží v Praze podle Daňka posledních několik let klesá. Loni kriminalisté řešili 394 případů, letos ke konci října jich evidují 231. Objasněno bylo v minulém roce asi 55 procent loupeží, podobně jako zatím v tomto roce. "Přesná čísla však budeme znát až na začátku příštího roku," doplnil Daněk. Samotných loupeží v peněžních ústavech bylo v roce 2014 vyšetřováno 12 a letos k dnešku pět. Objasnit se podařilo zhruba dvě třetiny z nich.