Příslušné návrhy přitom nijak neměnily stávající právní úpravu manželství či případně registrovaných partnerství v jednotlivých členských zemích. Nijak například státy nenutily zavádět do národního práva institut registrovaného partnerství. Komise jen navrhovala určit, který soud a který právní systém bude použit například při řešení majetkových sporů souvisejících s rozvádějícím se "mezinárodním" manželstvím či rušeným registrovaným partnerstvím.

"Musím říci, že nás to překvapilo. Ten instrument se neměl nijak týkat toho, kdo s kým se v které zemi může brát nebo registrovat. Proto jsme všichni doufali, že to nebude nikomu vadit," řekl novinářům český ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ostatních 26 ministrů bylo podle něj postojem dvou středoevropských zemí zklamáno o to více, že polští i maďarští občané často volného pohybu osob v rámci EU využívají.

Státy tak budou muset tuto otázku řešit v takzvaném režimu "posílené spolupráce", kdy pravidla začnou platit jen pro země, které s nimi souhlasí.

"Velmi nás překvapilo, že se z takto ideologických důvodů věc nepodařila v plném rozsahu," dodal český ministr.