Podle obžaloby baskičtí aktivisté mezi lety 2005 a 2008 spolupracovali s teroristickou organizací. Toho se měli dopouštět mimo jiné tiskovými konferencemi či jinými veřejnými shromážděními v době, když už byla organizace zakázána.

Podle obhájců je proces anachronismem, neboť řada z obviněných jsou členy či funkcionáři legální strany Sortu, která má i několik zástupců ve španělském parlamentu. Tuto stranu legalizoval v roce 2012 španělský ústavní soud. Kritikové ji ale považují za dědičku politického křídla ETA zvaného Batasuna, která se před třemi lety rozpadla, ale již od roku 2003 byla ve Španělsku zakázána. Sama Sortu odmítá politicky motivované násilí.

Mezi těmi, kteří dnes stanuli přes španělským soudem, je i současný mluvčí strany Sortu Pernando Barrena. Generální tajemník Arnaldo Otegi, známý baskický politik a dříve člen Batasuny, je už ve vězení. V roce 2009 byl odsouzen k deseti letům odnětí svobody za pokus obnovit Batasunu, v roce 2012 mu byl trest snížen na šest a půl roku.

Mezi obžalovanými je i Francouzka Aurore Martinová (36), někdejší členka Batasuny, která ale byla i po zákazu ve Španělsku ve Francii legální. "Jsme hrdí na naši politickou bojovnost a věříme, že naše práce ukáže nový mírový kontext toho, co chceme pro Baskicko," uvedla Martinová.

Organizace ETA vedla od počátku 60. let ozbrojený boj za nezávislý stát Basků, který si vyžádal na 830 obětí. V roce 2011 oznámila, že zastavuje s konečnou platností ozbrojený boj a vyzývá vládu Španělska a Francie k zahájení přímého dialogu. Odmítla ale své rozpuštění.