Aby se komise začala nějakou výzvou zabývat, musí se pod ni podepsat milion občanů EU, celkem nejméně ze sedmi zemí unie. V každé z těchto zemí navíc musí počet signatářů dosáhnout určitého limitu, například v ČR je to od poloviny loňského roku 15.750 osob.
"Iniciativa by měla být více 'uživatelsky přívětivá'," míní Carsten Berg, koordinátor nevládní organizace The ECI Campaign, která využívání iniciativy sleduje. Jeho organizace v tiskové zprávě připomíná, že ochota lidí využívat ECI v poslední době výrazně klesá a občanská společnost v Evropě koncept, zavedený lisabonskou smlouvou, nepokládá za přínosný.
Podle Bergova názoru jsou totiž podmínky tak složité, že to občany výrazně frustruje a odrazuje. "Komise zcela ignoruje škody, které EU vznikají z toho, že iniciativa nedokázala naplnit slib participativního přístupu k demokracii," varoval.
Sama komise ve své zprávě přiznává, že na ECI je co zlepšovat. "Musíme hledat inovativní metody, jak podnítit rozsáhlejší a efektivnější využívání tohoto nástroje," uvedl první místopředseda komise Frans Timmermans.
Jeho statistika ukazuje, že za ony tři roky komise dostala 51 žádostí o zahájení ECI. Z nich 31 spadalo do oblastí v pravomoci komise a byly zaregistrovány. Berg ale poukazuje na klesající trend registrací: V roce 2012 jich bylo 16, v roce 2013 devět, loni pět a letos zatím jen jedna.
Potřebné hranice milionu signatářů dosáhly ale dosud jen tři iniciativy. Dvanáct iniciativ do konce období pro shromažďování podpisů stanovený počet nezískalo, tři podporu shání a deset iniciativ jejich organizátoři stáhli. U zbývajících tří iniciativ bylo shromažďování podpisů již ukončeno, ale zatím nejsou informace, zda se organizátorům podařilo získat požadovanou podporu.
Ze tří podnětů, které splnily podmínky, komise stále řeší ten, který se zabývá žádostí o vydání směrnice zakazující pokusy na zvířatech.
Vyřízen už byl návrh "Jeden z nás" o potřebě ukončit financování aktivit, které předpokládají ničení lidských embryí ve výzkumu a podobných oblastech. Komise k tomu uvedla, že změny finančního nařízení nutné nejsou, neboť evropské právo na lidskou důstojnost, na právo na život a na nedotknutelnost osobnosti výslovně pamatuje.
Brusel už také odpověděl na druhou z iniciativ, která žádala zavedení "lidského práva na vodu a hygienu". Komise v reakci slíbila, že "bude pokračovat v úsilí o rozšíření a zlepšení přístupu všech obyvatel k vodě a hygieně", a uvedla několik konkrétních kroků, jak toho chce dosáhnout.