Svěřenské fondy už získávají své identifikační číslo, což usnadnilo například komunikaci s bankami. "Zároveň existuje lepší přehled, kolik trustů na trhu skutečně je. Očekávali jsme, že letos bude evidováno kolem tisícovky svěřenských fondů. Aktuální počet nás překvapil, situaci na trhu nadále sledujeme, abychom na ni mohli případně reagovat," sdělil Adam Hexner z legislativního odboru Ministerstva spravedlnosti ČR.

Aktuálně vzniká 100 až 200 svěřenských fondů měsíčně. "Pokud trusty takové tempo udrží, můžeme koncem příštího roku očekávat 3000 svěřenských fondů. Potenciál je velký, přibývá majetku, který bude potřebovat profesionální správce. Vedle toho vzniká poptávka po specializovaných službách spojených s trusty, například po daňovém poradenství nebo pojišťovnictví," doplnil ředitel klientského servisu společnosti Svěřenská správa Petr Kováčik.

Češi nemusí zakládat svěřenské fondy jen v ČR. Otevřené jsou jim i další evropské země, například Lichtenštejnsko. "Aktuálně spravujeme majetek za 2,5 miliardy amerických dolarů. Svěřenský fond u nás může být založen k jakémukoli účelu, pokud účel není ilegální nebo nemorální," uvedl generální partner Audina Treuhand AG v Lichtenštejnsku Christoph Gassner.

Jedním z prvních zakladatelů trustů v ČR se stal textař, podnikatel a prezidentský kandidát Michal Horáček. "Za život jsem prožil řadu změn a byl bych rád, aby moji obmyšlení, tedy mé děti nebo děti mých dětí, měli alespoň některé jistoty. Prostředky z trustu jim budou otevřené, pokud vážně onemocní, budou chtít studovat a vzdělávat se, nebo přijdou se zajímavým podnikatelským záměrem. Investoval jsem konzervativním způsobem a reálný výnos se pohybuje kolem 4,47 procenta," dodal.

Povinnost zápisu se týká všech fondů. Díky rejstříku jsou všechny podstatné informace o svěřenském fondu dostupné pro státní orgány jako jsou Finanční úřad, Policie ČR či Česká národní banka. Do svěřenských fondů vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol kvůli zákonu o střetu zájmů loni v únoru premiér Andrej Babiš (ANO).

Vznik svěřenských fondů umožnil občanský zákoník z roku 2014. Do svěřenského fondu může zakladatel vložit majetek a tak si ho chránit před situacemi, při kterých může o majetek přijít. Fondy jsou tak mimo jiné využívány při situacích jako rozvod, insolvence nebo mohou nahradit dědické řízení. O fond se stará správce. Činnost správce mohou kontrolovat zakladatel či jiné k tomu určené osoby.