"Znalecký posudek je důležitý, aby se ocenil majetek dlužníka. Při přípravě reorganizačního plánu se zohlední. Do dvou měsíců se bude konat další schůze věřitelského výboru, kde se bude reorganizační plán schvalovat," uvedl Zrůst.

Společnost Vítkovice Mechanika se specializuje na zařízení pro úpravu, přepravu a zpracován materiálů, na technologie pro kontinuální povrchovou těžbu surovin a na služby v hutním, strojírenském a energetickém průmyslu. Má přes 200 zaměstnanců. Návrh na insolvenci spolu s návrhem na povolení reorganizace, který schválila většina věřitelů, na sebe firma podala na konci července. Uvedla v něm, že má závazky zhruba 416 milionů korun.

Insolvence byla podle firmy mimo jiné důsledkem problémů dalších firem z holdingu, od nichž získávala zakázky nebo má vůči nim pohledávky. Její pověsti také v dřívějších letech uškodily pokusy dostat ji do konkurzu, i když soud tyto návrhy zamítl.

Skupina VMG už v poslední době prodala několik firem. Supermetal patří společnosti E-Invest Martina Ulčáka, který už od Světlíka koupil Hutní montáže a vstoupil také do společnosti Vítkovice Gearworks.

Firmy ve skupině mají nyní dohromady méně než 2000 zaměstnanců. Ještě před třemi lety skupina zaměstnávala přes 8000 lidí. Předloni se ale několik firem ze skupiny dostalo do finančních potíží, Vítkovice Power Engineering později skončily v konkurzu, Vítkovice Revmont, Vítkovice Gearworks, Vítkovice Envi a letos i Vítkovice Heavy Machinery v reorganizaci. Kromě toho, že některé dceřiné firmy prodala, se ze skupiny osamostatnil lahvárenský Cylinders Holding.