"Zvýšení průměrné kupní síly obyvatel ČR v roce 2018 je dáno jednak ekonomickým růstem, významnou měrou se však vůči zbytku Evropy projevilo také zvýšení kurzu koruny vůči euru, umožněné zrušením měnových intervencí ČNB v dubnu předchozího roku," uvedl konzultant GfK František Diviš.

Česko letos předstihlo Slovensko, Lotyšsko a Řecko. V případě Řecka se tak stalo poprvé roku 1990.

ČR v průměrné kupní síle obyvatelstva poprvé od roku 2011 předčí Slovensko. "Naše zaostávání z posledních let nebylo výsledkem přijetí eura na Slovensku, ale zejména intervencemi České národní banky za slabší korunu. Ta ovšem vedla k oslabení české měny nejen v jejím samotném průběhu, ale oslabuje ji i dnes," řekl ČTK analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. O koruny je tedy podle něj nyní menší zájem, což brání jejímu posilování, které by podpořilo růst kupní síly obyvatelstva ČR.

Z bývalých zemí východního bloku Česko zaznamenalo letos třetí nejlepší výsledek po Slovinsku, kde je kupní síla na 82 procentech evropského průměru a Estonsku (66,5 pct). Na prvním místě zůstalo Lichtenštejnsko, kde tento ukazatel dosahuje 457,9 procenta průměru Evropy. Druhé je Švýcarsko. Na opačném pólu figurují východoevropské země Moldávie s necelými 13 procenty evropského průměru a Ukrajina (9,2 pct).

Průměrný Evropan má v průměru disponibilní příjem 14.292 eur (371.000 Kč) na osobu a rok. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 8,6 procenta na 31.851 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda reálně vyšší o 6,2 procenta. Medián mezd, který představuje mzdu přesně uprostřed rozdělení hodnot mezd, vzrostl o 9,4 procenta na 27.236 korun.