"Je to výrazné navýšení, protože mzdy v obchodě byly výrazně nízké. Za poslední dva roky, abych byla spravedlivá k obchodníkům, se podařilo v rámci kolektivního vyjednávání mzdy výrazně navýšit. Je to v řádu tisíců korun," uvedla Burianová.
Obchodní řetězce se zahraničními vlastníky platí podle ní své pracovníky lépe než ty české. "U zahraničních řetězců se projevuje historie z jejich mateřských zemí a vědí, že pokud chtějí kvalitní zaměstnance, tak jim musejí dát kvalitní mzdy a benefity. U českých řetězců mám pocit, že zamrzly v minulosti a že si myslí, že zaměstnanec je velmi levná pracovní síla," řekla. Příkladem je podle ní textilní řetězec Vesna, kde se průměrná mzda pohybuje kolem 13.000 korun.
Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku stoupla v letošním druhém čtvrtletí na rekordních 31.851 korun. Lidé na výplatních páskách měli o 8,6 procenta více než před rokem. Vzhledem k 2,3procentnímu růstu cen jim mzdy reálně stouply o 6,2 procenta.
Od loňska se tempo růstu platů v tuzemských obchodech výrazně zvýšilo, mzdy navýšila většina velkých obchodních řetězců, některé vícekrát. Nutí je k tomu nedostatek provozních pracovníků a snaha udržet si ty stávající.
Například Kaufland zvýšil od června mzdy zaměstnancům na provozních pozicích v prodejnách o 26 procent. Minimální nástupní plat na nejnižší pozici asistenta prodeje na plný úvazek stoupla na 24.000 Kč, v Praze na 26.000 Kč. Diskonty Lidl, které jsou stejně jako Kaufland součástí německé skupiny Schwarz, zvýšily od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček o pětinu na 28.000 Kč, v Praze na 29.000 korun.
Penny Market zvýšil od loňska mzdy čtyřikrát. Od prvního srpna mzdy zaměstnancům na prodejnách vzrostly minimálně o 2000 korun u plného úvazku. Od srpna tak bere pokladní v první mzdové úrovni minimálně 20.000 korun.
Nadnárodní obchodní firmy zaměstnávají v České republice téměř 80.000 lidí.