U firem při financování nových osobních automobilů už delší dobu převládá operativní leasing, tedy produkt nabízející další služby, které souvisejí s provozem vozu. Měřeno počtem nově uzavřených smluv podíl operativního leasingu na financování nových osobních vozů ve firemní sféře v letošním prvním pololetí dosáhl 53,5 procenta. Členové asociace na něj s firmami uzavřeli 23.174 nových smluv (meziročně o 0,8 procenta více). Na podnikatelské úvěry nebo finanční leasing to bylo 20.188 kontraktů, což značí nárůst o 5,4 procenta proti stejnému období loňského roku.

Domácnosti v prvním pololetí při financování nových osobních vozidel nejvíce využívaly spotřebitelský úvěr či spotřebitelský finanční leasing, na něž členové ČLFA uzavřeli 14.952 nových smluv, meziročně o 16,8 procenta více. Na operativní leasing bylo v této zákaznické skupině podepsáno 7056 nových kontraktů, což je téměř jedna třetina všech smluv. Meziroční nárůst dosáhl u operativního leasingu 13,7 procenta.

Podniky i domácnosti využívají produkty členských společností ČLFA také při pořizování ojetých osobních vozů. V prvním pololetí letošního roku bylo jejich prostřednictvím financováno 10.457 ojetin pro firmy a 18.067 pro domácnosti. Meziroční nárůst v počtu financovaných ojetých osobních vozů činil u firem 17,8 procenta a u domácností 8,1 procenta.