Z vodních elektráren pamatují podle Horákové zánik rakousko-uherské monarchie elektrárna Želina u Kadaně, Hučák v Hradci Králové a Čeňkova pila na Klatovsku. Dalších osm fungujících vodních elektráren pochází z období první republiky, uvedla mluvčí.

Z uhelných lokalit má podle ČEZ nejstarší historii Energocentrum Vítkovice, kde se elektřina vyráběla již v roce 1897. Před dvěma lety oslavila sto let lokalita Trmice u Ústí nad Labem, kde současná teplárna nahradila na stejném místě stojící původní elektrárnu z roku 1916. Od roku 1914 se elektřina vyrábí i v Poříčí u Trutnova.

"Tyto příklady ukazují na dlouhodobý význam energetických lokalit. Je naším logickým zájmem tato území s veškerou infrastrukturou, sítěmi, personálem a vazbami na region využívat nadále. Proto i do budoucna, kdy se budou odstavovat některé uhelné bloky, pro které již nebude dostatek uhlí, počítáme s dalším využitím těchto lokalit," uvedl ředitel divize klasická energetika ČEZ Ladislav Štěpánek.

Z vodních elektráren je nejstarší malá vodní elektrárna Želina v Ústeckém kraji, jejíž historie je dlouhá 110 let, uvedl ČEZ. "Myšlenka využít k zásobování města Kadaně elektrárnu na řece Ohři vznikla již v roce 1902, o tři roky později dali kadaňští radní zelenou zařízení se dvěma horizontálními Francisovými turbínami. Želina však poměrně brzy přestala rostoucí poptávce Kadaně stačit, a tak ji v roce 1925 doplnila a následně zcela nahradila větší a výkonnější elektrárna v nedalekých Lomazicích," uvedla Horáková.

Vodní elektrárna v Želině se posléze stala vstupním a čisticím objektem pro lomazickou elektrárnu, která byla v roce 1967 zatopena Nechranickou přehradou. "K obnově elektrárny Želina došlo na počátku devadesátých let a v roce 1995 byla elektrárna opět slavnostně uvedena do provozu s repasovanými původními turbínami," dodala mluvčí.

Jednou z nejstarších elektrárenských lokalit v České republice jsou i Trmice v severních Čechách. ČEZ připomněl, že elektrárna Trmice tam pro potřeby Ústí nad Labem začala vyrůstat v roce 1914, při vzniku Československa již fungovala dvě turbosoustrojí, každé o výkonu šest megawattů (MW) a se čtyřmi kotli.

"Do začátku druhé světové války se Trmice rozrostly v 16kotlový kolos s šesti chladicími věžemi, s celkovým výkonem 59,8 MW. Prvorepublikové kotle postupem času nahradily nové, výkonnější. Poslední byl odstaven v roce 1965. Stejný osud měly i původní turbogenerátory," uvedla Horáková. V roce 1976 se Elektrárna Trmice mění na Teplárnu Trmice. Ta dnes zásobuje přibližně 27.000 domácností i řadu podniků v Ústí nad Labem a okolí.