Podle vedení Plzeňského kraje i města Plzně se továrny v regionu dlouhodobě bez cizinců neobejdou. Podle jejich odhadů už celkové číslo všech pracujících cizinců v kraji převýšilo 40.000 lidí.

Díky příznivé ekonomické situaci hledají firmy tisíce zaměstnanců a na některé pozice, hlavně dělnické, přijímají občany EU. Nejvíce chtějí montážní a stavební dělníky, pomocníky ve výrobě a obsluhu strojů. Firmám, které těží z blízkosti dálnice D5 a hranic s Německem, přibývají zakázky a všechny hledají pracovníky. V kraji pracuje více občanů jiných unijních států než před poslední hospodářskou krizí. V nejsilnějším období v březnu 2008 jich bylo 15.800. Pracovníci z EU neznamenají náklady navíc, firmy odevzdají jen informační kartu o nástupu.

Oproti prosinci vzrostl počet unijních cizinců o více než 1400. Dlouhodobě pracuje v regionu nejvíce Slováků, kteří posílili o 224 na lednových 15.627. Následují Rumuni, jichž přibylo 298, a nyní jich je 9648. Bulharů pracuje v regionu 6504, proti loňskému prosinci o 372 více.

V regionu také přibylo cizinců ze třetích zemí, kteří nemusejí mít pracovní povolení, protože mají v ČR trvalý pobyt nebo někoho z rodiny, kdo už legální pobyt má. Od roku 2008 jich trvale přibývalo, ke konci letošního ledna jich bylo 7643, proti loňskému prosinci o 56 více, meziročně o 1615 více. Mezi nimi je nejvíce Ukrajinců, 5088, dále 1071 pracovníků s vietnamským občanstvím a 407 Moldavanů.

Cizinců ze třetích zemí, kteří získali od úřadu práce povolení k práci, je v kraji 1431, meziměsíčně o 259 více, meziročně je to třináctinásobek. V drtivé většině případů jde o krátkodobá pracovní povolení do tří měsíců, řekl Moravec. Většinu povolení, tedy zaměstnaneckých karet k pobytu i práci, ale vydává ministerstvo vnitra a jeho údaje v tomto počtu zahrnuty nejsou. Prioritou úřadu práce je obsadit volná pracovní místa uchazeči, kteří jsou v jeho evidenci.