"Škody způsobené dezinformacemi jsou plně srovnatelné se škodami způsobenými virovou epidemií. Proto, stejně jako v případě jakékoli přeshraniční pandemie, je třeba vypracovat strategie boje proti této hrozbě na národní úrovni," řekla Zacharovová.

Ruská zástupkyně také varovala před bezprecedentní hloubkou a intenzitou problému. Novou krizi podle ní vyvolala politická turbulence a návrat mnoha států k praktikám informační války z dob studené války. Média tak procházejí krizí důvěry veřejnosti, kterou způsobil především pokles profesionálních standardů a masový vznik falešných zpravodajských webových stránek.

Zacharovová dále upozornila na úpadek svobody slova, nestrannosti a objektivity médií. Globální informační prostor se podle ní rozpadá na politicky angažované fragmenty.

Ruská armáda v únoru zřídila jednotky pro "informační operace", které mají chránit ruské národní zájmy před kybernetickou propagandou. Podle evropských a amerických špionážních agentur přitom právě falešné zprávy a útoky hackerů Rusko využívá, aby destabilizovalo západní společnosti a ovlivňovalo volby.

V České republice letos v rámci ministerstva vnitra začalo fungovat Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH), které se specializuje na odhalování dezinformací z otevřených zdrojů a jejich vyvracení.