Vybrané pojistné v životním pojištění se meziročně snížilo o 1,6 miliardy Kč. Největší pokles vykazují produkty s jednorázově placeným pojistným (minus 26,7 procenta). Nepříliš optimistická (minus 2,1 procenta) je ale především situace u produktů běžně placeného pojistného, které kryjí klientům každodenní životní rizika. Úbytek téměř 250.000 smluv životního pojištění v loňském roce jen potvrdil tento trend.

"Vývoj v životním pojištění v loňském roce ovlivnily legislativní změny, které upravily podmínky daňové uznatelnosti. Negativní dopad zcela jistě má i problematika přepojišťování a související komunikace. V neposlední řadě nízké úrokové sazby ovlivňují vývoj ve všech oblastech finančního trhu a nepochybně ovlivní vývoj životního pojištění i v letošním roce," uvedl výkonný ředitel asociace Jan Matoušek.

U životního pojištění je ze statistik čitelná dlouhodobá pokřivenost trhu, míní ředitel finanční skupiny Chytrý Honza Jiří Paták. V minulosti se klientům uzavíraly nevýhodné smlouvy, často na několik tísícovek měsíčně, a nyní podle něj logicky klienti přicházejí na to, že se jim takové pojistky nevyplatí.

V neživotním pojištění předepsané pojistné vzrostlo o 2,7 miliardy korun na 71,6 miliardy Kč. Vývoj na pojistném trhu podle Patáka odpovídá kondici ekonomiky. S rostoucími obraty firem roste i potřeba nově získaný majetek zajistit. Domácnosti se chovají podobně. Pokud se jim daří, kupují si byty, domy, auta a ty si pak logicky pojistí. Čtyřprocentní růst neživotního pojištění tedy kopíruje růst české ekonomiky, dodal.

Pojistné v povinném ručení vzrostlo o 1,9 procenta. Zvýšený objem souvisí podle asociace především s rostoucím počtem vozidel. Z hlediska celkové bilance povinné ručení zůstává ve ztrátě. "Ceny povinného ručení víceméně stagnují. Konkurenční boj pojišťoven se přesouvá z oblasti cenové politiky více k rozsahu poskytovaných služeb a odráží se zejména v detailnějším zohlednění rizik a v individuálním přístupu ke každému klientovi," podotkl Matoušek.

Tempo růstu se v závěru roku 2015 zvýšilo i v havarijním pojištění, které posílilo na 6,1 procenta. Tento vývoj souvisí s oživením ekonomiky a nastupující dynamikou nákupů nových a dražších vozidel.

K růstové bilanci neživotního pojištění přispělo i pojištění podnikatelských rizik, kde se i přes mírné zpomalení dynamiky zvýšilo předepsané pojistné o 3,6 procenta na téměř 19 miliard Kč. Podnikatelé uzavřeli o skoro 20.000 pojistných smluv více než v loňském roce. "Větší zájem o zabezpečení podnikatelských rizik souvisí se stavem české ekonomiky. S ohledem na její zlepšující se kondici očekáváme i v tomto roce pozitivní vývoj u podnikatelských pojištění," uzavřel Matoušek.

Největší pojišťovny na trhu:

předepsané pojistné v roce 2015 v mld. Kčpodíl na trhu v procentech
Česká pojišťovna26,823,1
Kooperativa23,119,9
Allianz11,39,8
Generali8,67,4
ČSOB Pojišťovna7,96,8
Česká podnikatelská pojišťovna7,06,1
Pojišťovna ČS6,35,4
UNIQA5,74,9
NN4,43,8

Zdroj: ČAP