Během zkoušky odborníci od výrobce i přímo z elektrárny sledují výkon, chvění, teploty a tlaky za jednotlivými stupni turbíny. "Stejné parametry se kontrolují i za běžného provozu. Rozdíl je v tom, že na těchto šest dní neplánujeme žádné zkoušky, testy ani další manipulace, které by mohly mít vliv na výkon bloku. Výrobce tak prokazuje, že turbína je schopná spolehlivě pracovat v provozních podmínkách," řekl Václav Kojan z útvaru Centrální inženýring ČEZ.

Právě kvůli zvýšenému chvění musel být druhý blok v první polovině září na 11 dní odstaven. Výrobce upravil vůli mezi těsnícími břity ložiskových stojanů a rotorem turbogenerátoru. Ovšem šestidenní testy turbíny by se uskutečnily bez ohledu na odstávku. "Při provozu turbíny rozhodují desetiny milimetrů. A to jde o téměř 60 metrů dlouhé soustrojí, které váží 2000 tun a některé jeho části se pohybují nadzvukovou rychlostí. Žádné laboratorní zařízení nedokáže nasimulovat reálné provozní podmínky. Proto je nutné některé detaily doladit až za provozu," uvedl ředitel jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek.

Díky novým rotorům, které energetici do turbíny usadili letos na jaře, se zvýšil výkon druhého temelínského bloku o dvě procenta. Za 15 let provozu elektrárna zvýšila svůj výkon o deset procent, konkrétně o 196 MWe. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. Do úprav ČEZ investoval 4,5 miliardy korun.