"Předpokládáme, že někteří poplatníci podají daňové přiznání ještě v 'bezsankční' pětidenní lhůtě, tedy do 9. července 2015," uvedla Petlachová.
V termínu do 1. července 2015 podávali většinou svá daňová přiznání poplatníci, kteří do 1. dubna 2015 u správce daně uložili plnou moc pro své daňové poradce, jejichž prostřednictvím nyní mohli podat daňové přiznání. Do 1. července podávali přiznání také ti poplatníci, kteří mají ze zákona povinnost mít ověřenou účetní závěrku auditorem.
Zvyšuje se podíl daňových přiznání, která lidé podávají elektronicky, buď prostřednictvím datových schránek nebo aplikace Elektronická podání pro finanční správu (EPO). U fyzických osob to proti loňsku byl růst z pěti procent na 13 procent, u právnických osob z 25 procent na 87 procent.
Lidé, kteří nevyužívají služeb poradců, museli přiznání podat a daň zaplatit do 1. dubna. V případě, že poplatník podá daňové přiznání po zákonné lhůtě a se zpožděním delším než pět pracovních dnů, finanční úřad automaticky ze zákona přistupuje k výpočtu pokuty. Pokud ale vypočtená pokuta nedosáhne výše 200 korun, úřad ji nepředepíše a neplatí se.
Lidé s aktivní datovou schránkou, kterým roční zúčtování daně neprovede zaměstnavatel, od letoška musejí daňové přiznání podávat elektronicky datovou zprávou. A to mohou učinit jak prostřednictvím datové schránky, tak přes aplikaci EPO.
Finanční správa ale na počátku března uvedla, že během letošního roku bude možné podat daňové přiznání i datovou zprávou bez uznávaného elektronického podpisu nebo ověřené identity podatele přihlášením do datové schránky. Přiznání však bude nutné do pěti dnů potvrdit například formou e-tiskopisu.
Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Formulář můžou na úřad zaslat poštou, donést nebo podat přes internet. Na internetových stránkách Finanční správy je možné formulář vyplnit včetně kontroly správnosti propočtu a zaslat ho finančnímu úřadu elektronicky buď prostřednictvím daňového portálu nebo datové schránky. Zůstává i možnost daňové přiznání pouze elektronicky vyplnit, poté vytisknout a zaslat na finanční úřad poštou nebo doručit osobně.