Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka je Česko v oblasti médií veřejné služby na mezinárodním poli stále viditelnější, mimo jiné kvůli změnám ve struktuře vlastnictví mediálního trhu nebo otázkám spojenými se změnou mediálních zákonů. "Podobným výzvám jako my totiž čelí takřka všechny stanice v Evropě a ty, které je ještě nevyřešily, se budou muset dříve či později nějak postavit k tomu, že je nutné tradiční definici veřejnoprávních médií alespoň částečně aktualizovat," poznamenal Dvořák.
Nezastupitelnou roli veřejnoprávních médií vnímá šéf Českého rozhlasu Peter Duhan, který za jeden z hlavních úkolů v současnosti považuje rozvoj digitálního rozhlasu. "Pouze digitalizací může dojít k dalšímu obohacení služeb pro posluchače, zejména o multimediální obsahy, a zvýšení kvality vysílání. K tomu je ovšem nutné přijmout příslušnou legislativu a zejména stanovit datum vypnutí analogového signálu," dodal s tím, že jednou ze záruk zdravého rozvoje médií veřejné služby je jejich členství a působení v EBU.
Valné shromáždění Evropské vysílací unie sdružuje generální ředitele veřejnoprávních médií a je nejvyšším rozhodovacím orgánem EBU. Jeho úkolem je stanovovat celkovou strategii společného rozvoje a postupné zavádění cílů shrnutých v dokumentu Vize 2020. Ty mají přispět například k propojení veřejnoprávního vysílání s multimediálním obsahem, rozvoji programu a vývoji nových platforem ke komunikaci s diváky a posluchači.
Česká televize a Český rozhlas jsou členy EBU od roku 1993. Samotná organizace byla založena v roce 1950 se sídlem v Ženevě.