Služba podle ředitele expertní skupiny VinCheck Petra Přikryla nechce konkurovat placeným službám, jako je například Autotracer od společnosti Cebia, který poskytuje více údajů například o počtu ujetých kilometrů. Bezplatnou kontrolu VIN nabízí na svém webu i sdružení SOVA.

"Žádný systém na světě nemůže nahradit pečlivou fyzickou prohlídku ojetého vozu a všech souvisejících dokladů. VinCheck je proto pouze doplňkem takové prohlídky, a měl by zájemcům o ojetý vůz nabídnout především aktuálně dostupné informace," uvedl Přikryl.

Na systému spolupracuje několik firem. Car Detect dodává data o vozidlech z aukcí, Iris Ident dodal dekodér VIN, který dokáže rozklíčovat údaje z výrobního čísla, a TÜV Nord Czech, která provozuje STK a zabývá se certifikačními službami. VinCheck oslovil například i velké autobazary a sítě autoservisů, aby do systému přispěly svými daty.

V Česku se loni prodalo 620.000 ojetých osobních aut, což je meziroční růst o deset procent. Jejich hodnota meziročně stoupla z necelých 90 miliard na více než 127 miliard Kč. Podíl individuálně dovážených aut ze zahraničí tvořil 19 procent. Více než 37 procent prodávaných ojetin na českých inzertních portálech mělo loni stočený tachometr a u 18 procent byl uveden mladší rok výroby.

Vehicle Identification Number (VIN) je vyražen do karoserie a skádá se ze 17 znaků. Tento způsob značení využívají všechny automobilky na celém světě a pracují s ním všechny evidence motorových vozidel.