Po očištění od vlivu pracovních dnů vzrostla průmyslová produkce meziročně o 5,5 procenta. Ve srovnání s prosincem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 0,4 procenta. Letošní leden měl proti loňskému o jeden pracovní den méně.

"Průmysl vkročil do roku 2015 s vysokým tempem růstu a poslední předstihové ukazatele naznačují, že by průmyslová výroba měla v započatém tempu pokračovat," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Pozitivně by podle něj měl na průmyslovou produkci letos působit efekt nižších nákladů spojených s propadem cen ropy a postupně i slabší euro.

Obdobný názor má například hlavní analytik Generali Investments CEE Radomír Jáč. "Celkově jsem toho názoru, že kombinace levné ropy, oživující domácí poptávky v české ekonomice a zlepšující se aktivity v průmyslu eurozóny vytváří příznivý výhled pro český průmysl i pro další měsíce," uvedl.

Výroba aut, která tradičně táhne celý průmysl, vzrostla v lednu meziročně o 7,4 procenta. Produkce elektrických zařízení se zvýšila o 4,1 procenta, o pětinu vyšší byla výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení. Naopak těžba klesla o 4,1 procenta, zpracování dřeva a produkce dřevěných výrobků s výjimkou nábytku se snížila o 7,9 procenta a výroba oděvů klesla o 17,1 procenta.

Z přímého vývozu průmysl v lednu utržil meziročně o 4,7 procenta více. Domácí tržby vzrostly o 1,5 procenta. Nové zakázky v zahraničí klesly o 0,3 procenta, tuzemských naopak bylo o čtyři procenta více. I tady se na růstu výrazněji podepsali výrobci aut a elektrických zařízení.