Inflace ve Španělsku je v záporných hodnotách už šestý měsíc za sebou. Pokles cen zrychluje propad světových cen ropy, který podstatně zlevňuje benzin a další ropné produkty. Díky tomu zbývá spotřebitelům více peněz na nákupy ostatního zboží, řekla agentuře Reuters Estefania Ponteová z madridské makléřské firmy Cortal Consors.

Zpráva o španělské inflaci je tento měsíc prvním takovým údajem ze zemí eurozóny. Předběžná čísla o prosincové inflaci v měnové unii vyjdou 7. ledna. V listopadu meziroční míra inflace v eurozóně klesla na 0,3 procenta z říjnových 0,4 procenta a vrátila se na zářijové pětileté minimum.

Klesající inflace nutí Evropskou centrální banku (ECB) ke stále razantnějším krokům na podporu ekonomiky a v boji proti deflaci. Další opatření by ECB měla oznámit na počátku ledna.

Maloobchodní tržby ve Španělsku v listopadu zrychlily meziroční růst na 1,9 procenta z říjnového jednoprocentního tempa. Ukazuje to, že španělské domácnosti se zotavují z téměř šestiletého propadu ekonomiky.