Zpráva podle agentury Reuters naznačuje, že riziko deflace v eurozóně ještě nepolevilo. "Pokud bude současný pokles cen energie pokračovat a nevykompenzuje ho výrazné oslabení měny, mohlo by to tlačit německou inflaci ještě níže," uvedl analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING Bank.

Meziroční míra inflace v Německu podle neharmonizovaných údajů v listopadu klesla na 0,6 procenta z říjnových 0,8 procenta. V meziměsíčním srovnání zůstaly spotřebitelské ceny v Německu beze změny.

Německo je největší ekonomikou eurozóny. Meziroční míra inflace v celé eurozóně se v říjnu zvýšila na 0,4 procenta ze zářijových 0,3 procenta. Zůstala však hluboko pod dvouprocentní hranicí, kterou Evropská centrální banka (ECB) stanovila jako strop cenové stability.

Rychlý odhad listopadového vývoje inflace v eurozóně zveřejní v pátek statistický úřad Eurostat. Analytici podle agentury Reuters předpokládají, že meziroční míra inflace v eurozóně se v listopadu snížila na 0,3 procenta z říjnových 0,4 procenta.

ECB v posledních měsících ve snaze o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace snížila úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Opakovaně také dala najevo, že je v případě potřeby připravena stimulační opatření ještě rozšířit.

"Protože inflace v největší a pravděpodobně nejsilnější ekonomice eurozóny se zřejmě bude nadále držet hluboko pod cílovou úrovní, zůstane ECB pod intenzivním tlakem, aby poskytla větší podporu," uvedla analytička Jennifer McKeownová ze společnosti Capital Economics.

Viceprezident ECB Vítor Constancio tento týden uvedl, že banka by mohla už v prvním čtvrtletí příštího roku rozhodnout, zda podpoří ekonomiku eurozóny nákupem vládních dluhopisů.