Představenstvo a dozorčí rada Pražských služeb, v nichž Praha drží majoritu, v pátek schválilo pronájem majetku městem vlastněné společnosti TSK. Zároveň rozhodly o zrušení smluv se subdodavateli. Tento krok měla v úterý potvrdit valná hromada společnosti. Praha má se svozem komunálního odpadu, který ročně vyjde na zhruba miliardu, dlouhodobé potíže.

"Můžeme potvrdit informaci o vydání předběžného opatření. Úřad prověřuje zákonnost postupu zadavatele v uvedené věci," uvedl dnes bez bližších podrobností Švanda. Zda se úřad případem zabývá na vlastní podnět, nebo ho od někoho dostal, neuvedl.

Náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) ČTK řekl, že oficiální informaci o rozhodnutí úřadu nemá. "Dalo se čekat, že společnosti AVE patřící do rodiny EP Industries udělá vše pro to, aby záměr zmařila," uvedl. Valná hromada naplánovaná na úterý se podle něj uskuteční. Minulý týden Vávra v rozhovoru s ČTK připustil, že pokud se pacht neuskuteční, bude muset končící rada města schválit další prodloužení smlouvy s PSAS. Za podobný postup v kauze opencard přitom několik členů pražské rady čelí obžalobě.

Praha jako většinový vlastník Pražských služeb přistoupila k vyčlenění části firmy poté, co se jí nepodařila měsíce připravovaná akvizice. Zhruba pětinový podíl PSAS nakonec získala společnost EP Industries Daniela Křetínského. Ta jako minoritní akcionář s pachtem nesouhlasí. "Rozhodnutí ÚOHS vítáme. Celou dobu jsme upozorňovali, že pacht je pokusem o obejití zákona o veřejných zakázkách," řekl dnes mluvčí EP Industries Daniel Častvaj. Víc prý bude minoritní akcionář schopen říct až ve chvíli, kdy se seznámí s rozhodnutím. Zda je účastníkem řízení, nebyl mluvčí schopen říct.

K okamžitému řešení situace dnes primátora Tomáš Hudečka a radu města vyzval zastupitelský klub pražské ODS. "Bohužel se naplnily veškeré obavy a hrozby, na které ODS opakovaně v uplynulých měsících upozorňovala. Od 1. listopadu tohoto roku reálně hrozí Pražanům, že nebude zajištěn pravidelný odvoz odpadu," uvedla mluvčí občanských demokratů Jana Havelková.

TSK měla od začátku listopadu nově svážet i odpad z městských částí Praha 2, 3, 8, 9, 10 a Praha 14, kde dosud služby zajišťovali subdodavatelé, mimo jiné Křetínského AVE. Praha tvrdila, že obyvatelé hlavního města změnu nijak nepocítí, má prý dostatek vozů i zaměstnanců. "Tím, že zakázka bude realizována přímo, bez subdodavatelů, uspoří Praha v následujících čtyřech letech až 200 milionů korun," tvrdí Vávra. Podle generálního ředitele EP Industries Jiřího Nováčka jde ale o pokus monopolizovat svoz odpadu v metropoli. Vedení města si prý bere Pražany jako rukojmí.

Problematická a v minulosti několikrát bez výběrového řízení prodlužovaná smlouva na svoz odpadu mezi Prahou a Pražskými službami skončí k 31. říjnu. Praha chce zadat lukrativní zakázku TSK přímo, tedy bez výběrového řízení. To lze v souladu se zákonem pouze v případě firmy, kterou město stoprocentně vlastní. TSK, která se nyní ve městě stará o úklid komunikací, tuto podmínku splňuje.