Výsledky voleb ukázaly, že proevropské strany budou kontrolovat zhruba 70 procent ze 751 křesel v parlamentu. Euroskeptické strany však upevnily vliv a počet jejich členů v parlamentu se více než zdvojnásobí.

"Lidé se báli, že euroskeptické strany vyvstanou jako velký vítěz. V některých zemích velkým vítězem jsou, ale výsledky nejsou tak špatné, jak jsme se obávali," řekl ekonom banky KBC Koen De Leus. "Například výsledky voleb z Itálie ukazují, že (premiér Matteo) Renzi bude schopen pokračovat v reformách." V Itálii v eurovolbách dominovala strana premiéra Renziho, který má za sebou zhruba sto dní v úřadu.

Italský akciový index FTSE MIB vzrostl o 3,61 procenta a uzavřel na 21.493,87 bodu. Svým výkonem tak překonal všechny další přední evropské indexy. Dařilo se hlavně bankám zaměřeným na domácí trh, jako je UBI Banca a BP Milano.

V Německu získali většinu konzervativci současné kancléřky Angely Merkelové. Německý index DAX zpevnil o 1,28 procenta na 9892,82 bodu, když během dne stoupl až na rekordních 9893,81 bodu. Evropský index Euro STOXX 50 zpevnil o 1,16 procenta na 3240,39 bodu.

Naopak ve Francii vyhrála volby nacionalistická Národní fronta (NF) Marine Le Penové, což francouzský premiér Manuel Valls označil za politické "zemětřesení". Francouzský akciový index CAC-40 tak zaostal za výkonem širšího trhu a zpevnil jen o 0,75 procenta. Uzavřel tak na 4526,93 bodu. Podle investorů neměly výsledky voleb na akciový trh až tak velký vliv, protože velká část firem z indexu je závislá na příjmech ze zahraničí. Domácí politické problémy tak mají na jejich hospodaření slabší dopady.

Objem obchodování však byl dnes relativně nízký, a to kvůli svátkům v Británii a v USA. Objem obchodů v rámci indexu Euro STOXX 50 činil zhruba 87 procent průměru za posledních 90 dní.

Výsledky voleb podpořily i kurz eura - jednotná evropská měna posílila k dolaru i japonskému jenu. Nenaplnily se totiž obavy analytiků, že výsledky ohrozí politickou stabilitu v některých zemích, protože budou tvrdou ranou pro současné vládní koalice.