Úřad podobný ohlas eviduje i na straně mladých lidí, kterých se do programu nahlásilo 5264. Pracovní smlouvu prozatím podepsalo 2249 absolventů a mladých lidí.
Celkem čtrnáct regionálních individuálních projektů s názvem "Odborné praxe pro mladé do 30 let v kraji" za 1,167 miliardy Kč uskutečňuje Úřad práce ČR prostřednictvím svých krajských poboček. To vše v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, ze kterého jde na úhradu projektů 85 procent, zbylých 15 procent pak ze státního rozpočtu.
Programy se rozběhly 1. července 2013 a skončí 31. srpna 2015. Cílovou skupinou jsou uchazeči o zaměstnání do 30 let věku bez ohledu na dosažené vzdělání. "Podstatou této aktivity je umožnit mladým lidem získání tolik potřebné praxe a tím pádem zvýšit jejich šance při hledání zaměstnání. V opačném případě se totiž dostávají do začarovaného kruhu a výsledkem je pak jejich dlouhodobá evidence na Úřadu práce ČR," uvedla jeho generální ředitelka Marie Bílková.
Spolupráce Úřadu práce a zaměstnavatelů je založena na poskytování mzdových příspěvků až 24.000 Kč měsíčně včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění na zaměstnávání těžko umístitelných absolventů škol. Vytipované uchazeče osloví úřad a nabídne jim pracovní poměr u konkrétního zaměstnavatele. Doba takto sjednané dohody je zpravidla jeden rok, ale může se pohybovat v rozmezí šest až 12 měsíců. Firma může získat i příspěvek na potřebnou rekvalifikaci účastníka projektu.
Šanci získat nové místo dostávají lidé, kteří jsou v evidenci úřadu déle než čtyři měsíce a od doby, kdy ukončili studium, odpracovali dohromady maximálně dva roky. Pokud se v této skupině neobjeví vhodní kandidáti, je možné vybírat i mezi uchazeči s kratší dobou evidence, ale bez předchozí získané praxe.
Mezi přijatými účastníky projektu jsou nejčastěji bývalí studenti středních a vysokých škol zaměřených na ekonomii, podnikání, obchod, management, elektrotechniku, informační technologie, pedagogiku, stavební, strojní či humanitní obory.
Zaměstnavatelé mají největší zájem o pracovníky v oborech administrativa, ekonomie, obchod, informační technologie, hotelové služby, v pohostinství, službách či účetnictví.
Ke konci února 2014 evidoval Úřad práce ČR 38.501 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Na celkové nezaměstnanosti se tato skupina uchazečů podílela 6,2 procenta. Nejčastěji hledají práci bývalí studenti středních odborných škol a středních odborných učilišť. Z profesního hlediska jsou mezi nimi zastoupeni především absolventi tzv. "službových" (gastronomie, hotelnictví, obchod) a ekonomických oborů, škol zaměřených na management nebo filozofii.