Kyperské ministerstvo financí uvedlo, že plán privatizace musí být schválen do 5. března. Jinak podle něj hrozí, že země nedostane včas dalších 236 milionů eur (6,5 miliardy Kč) z úvěrové pomoci, jež potřebuje k odvrácení státního bankrotu.

Proti plánované privatizaci přístavů, elektrárenských podniků a telekomunikací se ostře postavili zejména odboráři. Ve čtvrtek stovky z nich protestovaly před parlamentem.

Kypr se loni v březnu dohodl s mezinárodními věřiteli na záchranném úvěru v celkovém objemu deset miliard eur (273 miliard Kč). V rámci dohody země musela zabavit část vkladů v kyperských bankách a zredukovat svůj přebujelý bankovní sektor.

Zástupci mezinárodních věřitelů tento měsíc v hodnotící zprávě konstatovali, že Kypr plní podmínky záchranného programu podle plánu a jeho vláda si na poli veřejných financí vede lépe, než se předpokládalo. Podle zprávy Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) letos kyperská ekonomika klesne o 4,8 procenta a naváže na loňský propad o šest procent. Hospodářský růst by se měl obnovit příští rok, kdy se počítá s růstem hrubého domácího produktu o jedno procento.